PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγχωτική πρόκριση για ΑΕΚ

H ΑΕΚ έστω και δύσκολα επικράτησε 3-1 του Αιγάλεω στον τρίτο αγώνα των play-off της Preleague και πανηγύρισε στις λεπτομέρειες την πρόκρισή της στα τελικά όπου θα διεκδικήσει το 2ο εισιτήριο της ανόδου προς την Α1 γυναικών.

Τη νίκη με ανατροπή και αρκετή δόση άγχους και «ιδρώτα» πανηγύρισε στη Νέα Φιλαδέλφεια η ΑΕΚ κόντρα στο Αιγάλεω.

Οι «κιτρινόμαυρες» του Γιώργου Σαμαρά αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 και 5-12 και 20-22 στο τρίτο σετ, στο τέλος κατάφερε να φθάσει στη νίκη και να μείνει όρθια στην διεκδίκηση της ανόδου.

Το Αιγάλεω φρόντισε στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι να βάλει δύσκολα στην Ένωση και να χτυπήσει στα ίσα το παιχνίδι προσπαθώντας για μια ακόμη υπέρβαση την φετινή χρονιά.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-10 και 18-12 στο πρώτο σετ, ωστόσο το City κατάφερε να αντιδράσει. Με πολύ καλό σερβίς μείωσε σε 18-17 και λίγο αργότερα προσπέρασε με 20-22 για να φθάσει στο 22-25 και το 0-1.

Στο επόμενο σετ οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους και με το 25-14 έκαναν το 1-1 δείχνοντας αποφασισμένες για τη νίκη.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ. Εκεί όπου το Αιγάλεω μπήκε φουριόζο και χωρίς άγχος προηγήθηκε 5-12… Ωστόσο η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση καθώς μείωσε σε 13-15 και προσπέρασε με 18-17.

Οι φιλοξενούμενες της Αγγελικής Αντωνιάδη βρίσκοντας ρυθμό με ένα σερί έκαναν το 18-20 δείχνοντας πως μπορούσαν το κάτι παραπάνω. Οι «κιτρινόμαυρες» όμως κατάφεραν να βρούνε τις λύσεις και μετά το 22-22 με ένα σερί έφθασαν στο 25-22 και το 2-1 γλυτώνοντας τα χειρότερα.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν ευκολότερη για την ΑΕΚ που είχε ψυχολογία και με τον κόσμο στο πλευρό της έκανε το 9-7 και 16-11. Χωρίς προβλήματα οι γηπεδούχες έφθασαν στο 20-16 και το 24-20 όμως το Αιγάλεω μείωσε σε 24-23 κάνοντας ντέρμπι τον αγώνα. Η ΑΕΚ όμως με το 25-23 έβαλε τέλος σε κάθε όνειρο του City γράφοντας το 3-1 και πλέον περιμένει με πλεονέκτημα έδρας τον νικητή από την αναμέτρηση Ηλυσιακός- Πανιώνιος για τους τελικούς ανόδου.

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...