BEACH VOLLEY

Agios Nikolaos Masters: «Déjà vu» για τους φιναλίστ!

finals_agios nikolaos
Την επανάληψη του τελικού του 2017 θα έχουμε και το 2018 στο τελικό τουρνουά Masters στον Άγιο Νικόλαο. Δημήτρης Νιώπας, Θοδωρής Παπαδημητρίου θα προσπαθήσουν να κρατήσουν τον τίτλο που κατέκτησαν το 2016 και το 2017, ενώ Άγγελος και Βασίλης Μανδηλάρης προκρίθηκαν στον δεύτερο συνεχόμενο τελικό τους, μετά από τον περυσινό, πάλι στον Άγιο Νικόλαο.
Εκτός όμως από το … έργο που έχουν ξαναδεί οι φιναλίστ των ανδρών, κάτι παρόμοιο θα έχουμε και στις γυναίκες, καθώς οι διεθνείς πρωταθλήτριες του 2017, Καραγκούνη /Τσοπούλου που είχαν κερδίσει πέρυσι τις Κλέπκου/Ματίου, θα είναι ξανά στον φετινό  τελικό ( 9.30 live από την ΕΡΤ3). αλλά ως αντίπαλες και με άλλες παρτενέρ. Μετά τη λήξη του τελικού των γυναικών, η αυλαία των φετινών τουρνουά Masters θα πέσει με τον τελικό των ανδρών.
Νωρίτερα από τους τελικούς,  στους άνδρες, όπου αν θριαμβεύσουν οι Νιώπας/Παπαδημητρίου θα είναι ένα ακόμη ρεκόρ στην ιστορία του αθλήματος,  για το χάλκινο μετάλλιο θα αγωνιστούν Παναγιώτης Ιωαννίδης/ Βασίλης Κωστόπουλος και Θωμάς Δημητριάδης/Χάρης Σακόγλου. Στις γυναίκες αντίστοιχα για το τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου θα παίξουν  Έφη Μυρίλλα/Λήδα Σαριδάκη κόντρα σε Δήμητρα Καραγκούνη/Θεοδώρα Σαρακατσάνη.
Μετά λοιπόν τα… μαζεμένα “deja vu” που αναμένονται στην Μαρίνα του Αγίου Νικολάου, να σημειώσουμε πως σε αντίθεση με το 2017, αφαιρέθηκαν από το πρόγραμμα των διοργανωτών τα βεγγαλικά, οι πανηγυρικές εκδηλώσεις και οι τσιρλίντερς ως ένδειξη σεβασμού στο πένθος για τα θύματα των πυρκαγιών.
ΑΝΔΡΕΣ
Τελικός – Κυριακή 29 Ιουλίου
20.15: Δημήτρης Νιώπας / Θοδωρής Παπαδημητρίου – Άγγελος Μανδηλάρης / Βασίλης Μανδηλάρης
Μικρός τελικός – Κυριακή 29 Ιουλίου
17.45: Παναγιώτης Ιωαννίδης / Βασίλης Κωστόπουλος – Θωμάς Δημητριάδης / Χάρης Σακόγλου
Ημιτελικά – Κυριακή 29 Ιουλίου
Δημήτρης Νιώπας / Θοδωρής Παπαδημητρίου – Παναγιώτης Ιωαννίδης / Βασίλης Κωστόπουλος 2-0 (21-19, 21-16)
Άγγελος Μανδηλάρης / Βασίλης Μανδηλάρης – Θωμάς Δημητριάδης / Χάρης Σακόγλου 2-1 (18-21, 24-22, 15-12)
Προημιτελικά
Θωμάς Δημητριάδης / Χάρης Σακόγλου – Ραφαήλ Μπανιώτης / Γιώργος Τερζόγλου 2-0 (21-14, 21-16)
Βασίλης Μούχλιας / Γιώργος Μιχελάκης – Παναγιώτης Ιωαννίδης / Βασίλης Κωστόπουλος  1-2 ()
Τα αποτελέσματα των ομίλων
Α’ όμιλος
Ραφαήλ Μπανιώτης / Γιώργος Τερζόγλου – Δημήτρης Νιώπας / Θοδωρής Παπαδημητρίου 0-2 (13-21, 23-25)
Χρήστος Βολουδάκης / Θωμάς Καπίρης – Θωμάς Δημητριάδης / Χάρης Σακόγλου 0-2 (14-21, 15-21)
Δημήτρης Νιώπας / Θοδωρής Παπαδημητρίου – Θωμάς Δημητριάδης / Χάρης Σακόγλου 2-1 (16-21, 21-17, 15-10)
Ραφαήλ Μπανιώτης / Γιώργος Τερζόγλου – Χρήστος Βολουδάκης / Θωμάς Καπίρης 2-0 (21-19, 21-12)
Β’ όμιλος
Βασίλης Μούχλιας / Γιώργος Μιχελάκης – Νίκος Πάτσης / Ατάμ Τσαλικιάν 2-0 (21-10, 21-12)
Παναγιώτης Ιωαννίδης / Βασίλης Κωστόπουλος – Άγγελος Μανδηλάρης / Βασίλης Μανδηλάρης 0-2 (19-21, 18-21)
Βασίλης Μούχλιας / Γιώργος Μιχελάκης – Άγγελος Μανδηλάρης / Βασίλης Μανδηλάρης 1-2 (19-21, 21-19, 13-15)
Νίκος Πάτσης / Ατάμ Τσαλικιάν – Παναγιώτης Ιωαννίδης / Βασίλης Κωστόπουλος 0-2 (14-21, 16-21)
KARAGKOUNH_TSOPOULOU
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Τελικός – Κυριακή 29 Ιουλίου
19.30: Πένυ Καραγκούνη / Αλίκη Σπηλιωτοπούλου – Δήμητρα Μαναβή / Κωνσταντίνα Τσοπούλου
Μικρός τελικός – Κυριακή 29 Ιουλίου
17.00: Έφη Μυρίλλα / Λήδα Σαριδάκη – Δήμητρα Καραγκούνη / Θεοδώρα Σαρακατσάνη
Ημιτελικά – Κυριακή 29 Ιουλίου
Πένυ Καραγκούνη / Αλίκη Σπηλιωτοπούλου – Έφη Μυρίλλα / Λήδα Σαριδάκη 2-0 (21-10, 21-16)
Δήμητρα Μαναβή / Κωνσταντίνα Τσοπούλου – Δήμητρα Καραγκούνη / Θεοδώρα Σαρακατσάνη 2-1 (20-22, 21-08, 15-06)
Προημιτελικά
Πηγιάννα Μεθενίτη / Λίζα Τριανταφυλλίδη – Έφη Μυρίλλα / Λήδα Σαριδάκη 0-2 (13-21, 18-21)
Δήμητρα Καραγκούνη / Θεοδώρα Σαρακατσάνη – Τατιάνα Μολδοβανίδη / Ιφιγένεια Σαμπάτη 0-2 (16-21, 21-23)
Τα αποτελέσματα των ομίλων
Α’ όμιλος
Δήμητρα Καραγκούνη / Θεοδώρα Σαρακατσάνη – Κατερίνα Καπόλου / Ελεάνα Γεωργαντά 2-0 (21-17, 21-13)
Τατιάνα Μολδοβανίδη / Ιφιγένεια Σαμπάτη – Πένυ Καραγκούνη / Αλίκη Σπηλιωτοπούλου 0-2 (16-21, 17-21)
Τατιάνα Μολδοβανίδη / Ιφιγένεια Σαμπάτη – Κατερίνα Καπόλου / Ελεάνα Γεωργαντά 2-0 (21-11, 21-17)
Πένυ Καραγκούνη / Αλίκη Σπηλιωτοπούλου – Δήμητρα Καραγκούνη / Θεοδώρα Σαρακατσάνη 2-0 (21-18, 21-08)
Β’ όμιλος
Έφη Μυρίλλα / Λήδα Σαριδάκη – Δήμητρα Μαναβή / Κωνσταντίνα Τσοπούλου 0-2 (15-21, 11-21)
Πηγιάννα Μεθενίτη / Λίζα Τριανταφυλλίδη – Άννα Κουμβάκη / Χριστίνα Πασιαλή 2-0 (21-15, 21-15)
Δήμητρα Μαναβή / Κωνσταντίνα Τσοπούλου- Πηγιάννα Μεθενίτη / Λίζα Τριανταφυλλίδη 2-0 (21-10, 21-13)
Έφη Μυρίλλα / Λήδα Σαριδάκη – Άννα Κουμβάκη / Χριστίνα Πασιαλή 2-0 (21-17, 21-16).

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ