Άλωσε την Γλυφάδα ο Απολλώνιος

Με όπλο το σέρβις, ο Απολλώνιος έκανε πολύ καλή εμφάνιση στην Γλυφάδα και επικράτησε της φιλόδοξης Ευρυάλης με 3-1 σετ για την 3η αγωνιστική της Β΄εθνικής ΕΣΠΕΔΑ και ανέβηκε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι ήταν καλό κατά διαστήματα.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με 17-17, 18-18, ο Απολλώνιος ξέφυγε με 19-21 και 19-24 και στο τέλος επικράτησε με 21-25.

Στο δεύτερο η Ευρυάλη εντυπωσιακή, έκανε περίπατο και με τις Μαύρου, Μαρκοπούλου, Μπραβάκου, Μαγγίνα και ισοφάρισε εύκολα  σε 1-1 με 25-15.

Μάχη είχαμε στο τρίτο σετ με την ομάδα του Κερατσινίου να πιέζει στο σέρβις και με τις εκπληκτικές Θεοδωρακέα, Σιώρη, Κορακιανίτη, Μάστορα, πήρε προβάδισμα με 14-17 και 17-20, η ομάδα της Γλυφάδας μείωσε σε 21-22 αλλά πιο ψύχραιμη η ομάδα του Κερατσινίου με την Θεοδωρακέα να είναι ασταμάτητη, πήρε το σετ με 21-25 και έκανε το 1-2.

Με ψυχολογία και φόρα στο τέταρτο ο Απολλώνιος  πήρε μεγάλο προβάδισμα με 13-20, 14-24 και με 19-25 κατέκτησε το σετ και τον αγώνα με 1-3 κόντρα στην απογοητευμένη Ευρυάλη.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους  για το κύπελλο στο Κερατσίνι το Σάββατο (21.30).

Τα σετ: 21-25, 25-15, 21-25, 19-25

Ευρυάλη (Κώστας Γκούντας): Μπαλή, Μαρκοπούλου, Μαγγίνα, Ηλιακοπούλου, Μπραβακου, Μαύρου, Καράμπαλη (λ), Καλόσακα, Δημητρίου, Μανώλη (λ), Ταμπάνη.

Απολλώνιος: (Δεναξάς): Μάστορα, Θεοδωρακέα, Σιώρη, Κορακιανίτη, Γούνου, Μπουρέκα, Βαζαίου (λ), Καμπούρη, Κατσαρού(λ), Γιαννάτσου.

Νίκες για Άρτεμις-ΑΟΝΑ

Η σπουδαία πορεία του ΑΟΝ Αργυρούπολης δεν σταμάτησε ούτε κόντρα στην Δραπετσώνα την οποία κέρδισε με 3-1 και εμεινε μόνη στην κορυφή. Εύκολη νίκη για τον Άλιμο κόντρα στον Αίολο Ταύρο. Την ίδια στιγμή, η Άρτεμις Κορυδαλλού λύγισε τον φιλόδοξο  Θρίαμβο με 3-0 και ανέβηκε στην τρίτη θέση μαζί με τον Απολλώνιο.