LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

League Cup: Ανατρεπτική πρεμιέρα-νίκη 3-2 για την Κηφισιά

“Πολύ σκληρός για να πεθάνει” αποδείχθηκε στην πρεμιέρα του Β’ ομίλου του League Cup «Νίκος Σαμαράς» ο ΑΟΠ Κηφισιάς, καθώς έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Ζηρίνειο, αν και έχανε με 2-0 από τον ενθουσιώδη Παμβοχαϊκό, κατάφερε τελικά με MVP τον Βραζιλιάνο Μπατατζιμ να φτάσει στην ανατροπή με 3-2 (28-30,23-25, 25-14,25-20,15-10). Ρεπό είχε ο Παναθηναϊκός.

Παρά τα προβλήματα, αφού στο παρθενικό ματς της σεζόν δεν αγωνίστηκε  ο αρχηγός Δημήτρης Νικολάκης, ενώ ο βασικός διαγώνιος Κάιο Ντε Πρα αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο σετ, αφού αντικαταστάθηκε από τον πολυτιμο, όπως αποδείχθηκε Σπυριούνη, η ομάδα του Νίκου Ζαλμά έβγαλε αντίδραση και μολονότι έδειξε όπως και οι Πελοποννήσιοι ότι θέλει ακόμη δουλειά, έβγαλε αντίδραση και τελικά πήρε αυτό που ήθελε.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, 6-6. Παρά το προβάδισμα των γηπεδούχων, 13-9, ο “Πάμβο” όχι μόνο μείωσε στον πόντο, 16-15, αλλά τελικά μετά από μεγάλη μάχη, έφτασε πρώτος σε σετ μπολ, 24-23. Κάτι που δεν εκμεταλλεύθηκε άμεσα, αλλά τελικά πήρε το σετ με 30-28, εκμεταλλευόμενος λάθη των γηπεδούχων.

Με την ψυχολογία στα ύψη από το 0-1 στο β’ σετ το μπλοκ των φιλοξενούμενων τους έδωσε προβάδισμα 10-7, όμως ο Μπάϊρες με μπλοκ μείωσε 16-15. Ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε ξανά με +3 (21-18) και έφτασε με 24-21 μία ανάσα από το 0-2 . Ο Μπατατζίμ μείωσε για τους γηπεδούχους 24-23, όμως ο Ηρακλής Παπαδόπουλος με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε του 25-23.

“Με την πλάτη στον τοίχο”, η Κηφισιά αντέδρασε στο τρίτο σετ. Πίεσε στο σερβίς, υποχρέωσε τους Κορίνθιους σε λάθη και “έχτισε” στα μέσα του σετ μία διαφορά 14-8, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους, για να φτάσει με 23-14 στο 2-1.

Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά “πήραν τα πάνω τους” και στο 4ο σετ με όπλο το μπλοκ προηγήθηκε με 9-5. Οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαδόπουλο μείωσαν ξανά στον πόντο 14-13 και με την Κηφισιά να έχει βραχεία κεφαλή 21-20,πάλεψαν να τελειώσουν το ματς. Ένας πρώην παίκτης τους όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς ο Μπατατζίμ με συνεχόμενους πόντους έδωσε τετραπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-20. Ο Παπαδόπουλος στην επόμενη φάση κάρφωσε έξω και η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-20, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ η Κηφισιά προηγήθηκε 3-0 και 8-6 και χωρίς πλέον να απιεληθεί σοβαρά η ομάδα του Ζαλμά με “υπογραφή” Σπυριούνη, πανηγύρισε με 15-10 την ανατροπή και τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης. Παρατηρητής: Πολίτης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου

Μπατατζίμ: Δύσκολο ματς κόντρα στην πρώην ομάδα του

Ο Βραζιλιάνος του Α.Ο.Π.Κηφισιάς και μέχρι πέρυσι παίκτης του Παμβοχαϊκού Έρικ Μπατατζίμ δήλωσε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην πρώην ομάδα μου. Στα πρώτα δύο σετ δείξαμε να αιφνιδιαζόμαστε από την απόδοση των αντιπάλων μας ειδικά στην άμυνα. Από το τρίτο σετ και μετά ανεβάσαμε την απόδοσή μας και φτάσαμε στη νίκη. Είναι το πρώτο επίσημο παιχνίδι και είναι δεδομένο ότι πρέπει να βελτιώσουμε αρκετά κομμάτια του παιχνιδιού μας. Κοιτάμε τη συνέχεια».

Ο κεντρικός του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός Μάκης Κανέλλος είπε: «Στην παρούσα στιγμή δεν μπορούμε να παίξουμε στο επίπεδο που επιθυμούμε περισσότερα απο τρία σετ. Είμαστε πίσω από πλευράς φυσικής κατάστασης και προπόνησης. Προσπαθούμε με εντατικούς ρυθμούς να είμαστε έτοιμοι για το πρωτάθλημα. Το παιχνίδι απο πλευράς ποιότητας ήταν κακό, αλλά κοντράραμε μία ομάδα που προετοιμάζεται δύο μήνες. Ήταν θετική η εμφάνιση μας. Κρατάμε τα θετικά και προχωράμε».

Τα σετ: 3-2 (28-30, 23-25, 25-14, 25-20, 15-11) σε 142΄

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Κάιο 3π., (3/8επ.), Μπάσης 12 (7/15επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Σπυριούνης 21 (20/47επ., 73%υπ., 18%αρ.), Μπατατζίμ 29 (25/47επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 54%υπ., 26%αρ.), Ρούσσης 3 (3 μπλοκ) / Κάπελλας (λ. – 69%υπ., 38%αρ.), Νικολάκης, Συναδινός (λ), Κολτσιάκης 2 (2/6, 59%υπ., 29%αρ.), Μελλές 3 (1/6επ., 2 μπλοκ).

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης 4π. (2/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος Ηρ. 22 (20/51επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κανέλλος 3 (2/10επ., 1 άσσος), Λάππας 12 (8/23επ., 4 μπλοκ, 27%υπ., 3%αρ.), Παπαδόπουλος Π. 7 (3/20επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μάμαλης 6 (4/7, 1 μπλοκ 1 άσσος) / Αχιλλεόπουλος (λ. 56%υπ., 22%αρ.), Μακρυγιάννης 1 (1/4επ.), Καρακώστας, Γκαβρίλ, Κωτσάκης 3 (3/6επ., 36%υπ., 18%αρ.)

Ο “καθρέπτης” του Β’ ομίλου League Cup

Β΄ΟΜΙΛΟΣ – Γυμναστήριο Ζηρίνειο Κηφισιάς
1η αγωνιστική – Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019
17.45: Α.Ο.Π.Κηφισιάς – Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-2 (28-30, 23-25, 25-14, 25-20, 15-11)
2η αγωνιστική – Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2019
20.00: Παναθηναϊκός Α.Ο. – Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός
Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ειρήνη. Παρατηρητής: Μαυρικίδης. Γραμματεία: Παπασηφάκη
3η αγωνιστική – Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019
20.30: Α.Ο.Π.Κηφισιάς – Παναθηναϊκός Α.Ο.
Διαιτητές: Νικολόπουλος, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.