CHAMPIONS LEAGUE

Άντεξε ο ΠΑΟΚ και πάει για την πρόκριση στην Τουρκία

Δυσκολεύτηκε ο ΠΑΟΚ αλλά κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα με 3-2 σετ επί της Μπουγιουκσεχίρ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για το δεύτερο προκριματικό του CEV Champions League.

Ο Δικέφαλος πηγαίνει στον επαναληπτικό της επόμενης εβδομάδας στην Κωνσταντινούπολη για τη νίκη πρόκριση. Αν η τουρκική ομάδα επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 σετ τότε προκρίνεται αυτή στην επόμενη φάση ενώ αν επικρατήσει με 3-2 θα χρειαστεί το «χρυσό» σετ.

Αν καταφέρει και περάσει το σκόπελο στην Τουρκία, ο ΠΑΟΚ  στον τρίτο προκριματικό γύρο θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού United Volleys Φρανφκούρτης – Ποσιλγιάνιτσα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και με τον Μάρκεζ στο σερβίς πίεσε από τα μέσα του σετ για το + 5 (19-14). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά και ο Σαφράνοβιτς τέλειωσε το σετ (25-20).

Ακόμα πιο εύκολα ήρθε το δεύτερο σετ που μέχρι το 5-4 είχαν επαφή με το σκορ. Τα λάθη της τουρκικής ομάδας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο ΠΑΟΚ για το  (13-7) με την ψαλίδα να ανοίγει κι άλλο για το +8 (17-9). Ο Όκολιτς τέλειωσε το σετ με 25-13.

Η εικόνα άλλαξε στο τρίτο και τέταρτο σετ, όταν ο Τόι “ζεστάθηκε” για τους φιλοξενούμενους που βρήκαν ρυθμό και ανέβασαν ταχύτητα για το 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ,  οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (11-11) και με ένα μπλοκ του Τζούριτς και ένα του Γκόρτσανιουκ ο ΠΑΟΚ “ξεμπλόκαρε” και πήρε διαφορά (13-11) με το σετ να ολοκληρώνεται 15-11 υπέρ των γηπεδούχων.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ, ο Τζούριτς με 25 πόντους ενώ 18 σημείωσε ο Γκόρτσανιουκ. ενώ ο Τόι σημείωσε 26 πόντους!

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου είπε στην κάμερα του OTESports: «Κάναμε το πρώτο βήμα για την πρόκριση και είμαστε ευχαριστημένοι για αυτό. Είμαι περήφανος από την προσπάθεια των παικτών μου. Νικήσαμε μία από τις καλύτερες τουρκικές ομάδες και αυτό φάνηκε από την επιστροφή που έκανε στον αγώνα από το 2-0 σετ. Μας περιμένει ένα πιο δύσκολο παιχνίδι στην Τουρκία. Η BSSK έχει θερμή έδρα αλλά κι εμείς έχουμε την ομάδα που μπορεί να πάρει μία ακόμα νίκη».

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Δημήτρης Τζούριτς είπε στην κάμερα του OTESports: «Αυτά τα σκαμπενεβάσματα τα έχω γιατί έχω μείνει πολύ καιρό εκτός. Θα βρούμε λύσεις. Είναι θέμα δουλειάς.  Αυτά τα ματς πρέπει να τα καθαρίζουμε 3-0 σετ όταν η ομάδα φορμαριστεί. Δεν προβλέπω το μέλλον αλλά θα πάρουμε τη νίκη που θέλουμε για την πρόκριση».

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-20
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-13
3ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 19-25
4ο σετ: 8-7, 12-16, 17-21, 22-25
5ο σετ: 5-3, 9-10, 12-11, 15-11

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της BBSK Κωνσταντινούπολης προήλθαν από 9 άσσους, 59 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-13, 19-25, 22-25, 15-11) σε 115′

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Μάρκεζ 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 18 (16/30 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ. – 16% άριστες), Τζούριτς 25 (19/47 επ., 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (10/19 επ., 47% υπ. – 42% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 35% υπ. – 10% άριστες), Εφραιμίδης (λ), Γάτσης, Τακουρίδης, Χιμένες 1 (1/2 επ.).

BBSK ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Οζκάν): Γκούνγκορ 14 (10/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 44% άριστες), Γκοκγκόζ 13 (10/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 21% άριστες), Χαγιρλί 11 (6/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμέτ 6 (4/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τόι 26 (24/44 επ., 2 μπλοκ), Γενιπαζάρ / Σαχίν (λ, 68% υπ. – 44% άριστες), Πέκσεν 1 (1/2 επ.), Τσιν 2 (2/4 επ.), Κοσκούν 2 (2/5 επ.).