Αποθεώθηκε η MVP Χαντάβα!

Η διεθνής άσος μας ήταν η πολυτιμότερη παίκτρια της Φλουμινένσε, καθώς ερχόμενη από τον πάγκο χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα της.

Η Εύα Χαντάβα μπορεί να μην κατάφερε στο παρθενικό της παιχνίδι στα βραζιλιάνικα γήπεδα, με την γηπεδούχο και κάτοχο του τροπαίου, Rexona Sesc για το Κύπελλο Βραζιλίας, να συνδυάσει το ντεμπούτο της με πρόκριση της ομάδας της στα ημιτελικά, ωστόσο άφησε πολύ καλές εντυπώσεις με την εμφάνισή της.

Πριν από λίγες ώρες όμως στο πρώτο της παιχνίδι για την βραζιλιάνικη Superliga και το ποδαρικό της στο Ρίο ντε Τζανέιρο, μπροστά στους οπαδούς της “Φλού” η ακραία από τα Γρεβενά, έκλεψε την παράσταση.

16143052_1309916382399420_3229913644662249003_n

Στον αγώνα της 14ης αγωνιστικής η Ρενάτα Βαλίνιος προηγήθηκε με 25-15, 1-0 της Φλουμινένσε, που ξεκίνησε το ματς χωρίς την Ελληνίδα άσο στο βασικό της σχήμα, αλλά ως αλλαγή. Η οικοδέσποινα ισοφάρισε 25-22, 1-1 σετ  και με τη Χαντάβα να μπάινει στο τρίτο σετ και με το εξαιρετικό της παιχνίδι να μένει βασική μέχρι το τέλος του ματς,  έφτασε στην ανατροπή-νίκη με 3-1 (15-25, 25-22, 25-12, 25-17), που την έφερε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς. Το επόμενο ματς θα είναι στις 4 Φεβρουαρίου εκτός έδρας με την Terracap/BRB/Brasília Vôlei.

Στο τέλος του αγώνα η Εύα Χαντάβα με συνολικά 9 πόντους, εκ των οποίων 3 μπλοκ, και φανταστική εμφάνιση αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίκτρια του αγώνα και φανερά ενθουσιασμένη για τη νίκη αλλά και το έπαθλο της MVP στο… καλημέρα του πρωταθλήματος, μέσα σε αποθέωση από τους περίπου 500 ένθερμους οπαδούς της “Φλού” δήλωσε τα εξής:

“Νομίζω πως μπορούσα να βοηθήσω την ομάδα. Παίξαμε καλά και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό το βραβείο. Ο κόσμος πραγματικά με μάγεψε… Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη φροντίδα σας…”.