ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Με το… αριστερό η Εθνική κορασίδων

Λίγο το άγχος της πρεμιέρας, λίγο η αγωνιστική ανωτερότητα της Λευκορωσίας, έτσι όπως παρουσιάστηκε και η εθνική μας ομάδα των κορασίδων ξεκίνησε με ήττα 3-0 σε τον πρώτο της αγώνα στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Άρνεμ της Ολλανδίας.

Αποστολή ΠΣΑΤ – Κωνσταντίνος Τουτσίδης

Οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου αιφνιδιάστηκαν από το ξεκίνημα του πρώτου σετ όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-1 έχοντας προβλήματα τόσο στην υποδοχή της μπάλας όσο και στο μπλοκ. Χαρακτηριστικό είναι επίσης ότι οι Λευκορωσίδες που κέρδισαν το πρώτο σετ με 25-18 πήραν τους περισσότερους πόντους τους από ελληνικά λάθη.

Στο δεύτερο σετ οι Ελληνίδες μπήκαν πιο δυνατά και βελτίωσαν κάπως την απόδοση τους, προηγήθηκαν με 4-1 αλλά ισοφαρίστηκαν γρήγορα σε 4-4. Το σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 9-9 όταν οι Λευκορωσία εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες της Ελληνικής ομάδας πήρε αρχικά και πάλι προβάδισμα με 14-9 και επικράτησε στο σετ με τελικό σκορ 25-17.

Στο 3ο και τελευταίο σετ του αγώνα η εικόνα δεν άλλαξε με τη Λευκορωσία να το κερδίζει με 25-14 και να επικρατεί τελικά στον αγώνα με 3-0 σετ.
Στην ελληνική ομάδα ωστόσο το θετικό στοιχείο είναι ότι δ τα κορίτσια δεν έδειξαν να επηρεάζονται από την ήττα της πρεμιέρας, έχουν καλή διάθεση και αφήνοντας πίσω αυτό το παιχνίδι έχουν ήδη στο μυαλό τους την αυριανή αναμέτρηση με τη Σλοβενία.

Τα σετ: 18-25, 17-25, 14-25

Ελλάδα (Φλώρος) Τζιαρλή 3 (3/3 επ.), Καρακάση 3 (2/3 επ., 1 άσο), Αλεξάκου 11 (10/27 επ., 1 άσο, 40% υπ. – 07% άριστες), Τσιόγκα 3 (1/3 εππ., 2 μπλοκ), Τσελέπη 4 (4/10 επ.), Μπακοδήμου 7 (6/17 επ., 1 άσο, 22% υπ. – 11% άριστες), Κόττα –λ (38% υπ. – 08% άριστες) / Τσιγκαροπούλου, Μικέλη 1 (1 άσο), Καρατζόγλου, Χαριτωνίδη, Ζαμπάτη.
Λευκορωσία (Μέλανιουκ) Κίσλιουκ 10 (4/6 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Κάστσιουτσικ 10 (8/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μίνιουκ 4 (2/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κνιάζεβα 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Εγκόροβα 5 (4/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 20% άριστες), Χρίσκεβιτς 12 (11/25 επ., 1 άσο, 31% υπ. – 15% άριστες), Μπιαλιαούσκαγια –λ (71% υπ. – 43% άριστες) / Μάντσακ, Χόλαντ 9 (9/13 επ., 38% υπ. – 00% άριστες).