CEV CUP

CEV Cup: Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια τη Μόντενα

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την ιταλική Μόντενα και λύγισε στις λεπτομέρειες του τάι μπρέικ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 , στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων για τη φάση των «32» του CEV Cup, που διεξήχθη στο κλειστό του Ρέντη.

Η Μόντενα αγωνίστηκε χωρίς τον σούπερ σταρ Ζάιτσεφ ενώ ο Αντρέα Τζιάνι δεν ξεκίνησε με τον Ματ Άντερσον και τον Μάξγουελ Χολτ ενώ στο αρχικό σχήμα παρατάχθηκαν ο Τζούλιο Πινάλι, ο Μπάρτος Μπέντνορτζ και ο Ελία Μπόσι.

Οι  «ερυθρόλευκοι» με το βασικό τους σχήμα, παρουσιάστηκαν σοβαροί και ανταγωνιστικοί, υποχρεώνοντας τη Μόντενα να επιστρατεύσει τον Άντερσον αλλά και να αγχωθεί απέναντι στη μαχητικότητα των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν τον Φίνγκερ σε εξαιρετική μέρα.

Ο Ολυμπιακός πίεσε από το σερβίς και το κατάφερε με επιτυχία με τους Γκασμέντ Χουσάι και Μίχαλ Φίνγκερ οι οποίοι δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Μόντενα. Ο Βουλκίδης μπλόκαρε τον Καλιμπέρντα και οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 23-23 με την εξέλιξη του σετ… επεισοδιακή. Η ιταλική ομάδα είχε τέσσερα χαμένα σετ μπολ, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που με ψυχραιμία κατάφερε να το κατακτήσει με την έκτη του ευκαιρία για το 34-32!

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-5 αλλά η Μόντενα απάντησε με τον Ελία Μπόσι που μείωσε σε 9-8 και στην επόμενη φάση ο Ντανιέλε Ματζόνε μπλόκαρε τον Γκαζμέντ Χουσάι για την ισοφάριση. Με άσο του Πινάλι οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά 11-10 και έκτοτε δεν κοίταξαν ξανά πίσω για το 1-1 σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με τον Αντρέα Τζιάνι να επιστρατεύει στο 13-13 τον Ματ Άντερσον. Η Μόντενα προηγήθηκε με 24-22, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Μίχαλ Φίνγκερ και στη συνέχεια η Μόντενα έκανε λάθος επίθεση για το 24-24. Ο Φίνγκερ έβαλε την υπογραφή του για το… εντυπωσιακό 38-36 ξεσηκώνοντας το Ρέντη!

Το τέταρτο σετ είχε ίδια τροπή, εξέλιξη και αποτέλεσμα με το δέυτερο. Η Μόντενα από το ξεκίνημα πήρε διαφορά ασφαλείας από τον Ολυμπιακό και παρόλο που οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στους δύο (16-14) οι παίκτες του Αντρέα Τζιάνι έκαναν το 25-19 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων, η Μόντενα προηγήθηκε με 14-12 αλλά και πάλι οισοφάρισε 14-14. Χρειάστηκε μία επίθεση του Ματ Άντερσον για να λήξει το ματς υπέρ της Μόντενα με 17-15 σε ένα ματς που διήρκησε πάνω από 2,5 ώρες!

Τα σετ: 2-3 σε 2:30, 34-32 (38′), 17-25 (23′), 38-36 (43′), 19-25 (25′), 15-17 (21′)