CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Προκρίθηκε άνετα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 3-0 σετ της Καζιντσμπάρτσικα και προκρίθηκε πανηγυρικά στο Β’ γύρο του Champions League όπου θα αντιμετωπίσει την τουρκική IBBSK Κωνσταντινούπολης (23 και 30 Οκτωβρίου).

Βελτιωμένος ο Δικέφαλος σε σχέση με το εκτός έδρας ματς της πρεμιέρας, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο έχονυας πολυφωνία στην επίθεση. Πρώτος σκόρερ ο Τζούριτς ενώ ακολούθησαν Σαφράνοβιτς (11) και Γκόρτσιανιουκ (10).

«Ήταν πολύ σημαντική νίκη, απέναντι σε μια ομάδα που παίζει απίστευτη άμυνα… Το είδαμε και στην Ουγγαρία, αλλά σήμερα παίξαμε καλά και δεν τους αφήσαμε περιθώριο. Θα το ξαναπώ όμως ότι ακόμη δεν είμαστε έτοιμοι και έχουμε πάρα πολλά στοιχεία για να βελτιώσουμε. Η IBBSK είναι όλη Εθνική Τουρκίας, είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, αλλά σίγουρα μπορούμε να την αποκλείσουμε», είπε μετά τέλος του αγώνα ο Δημήτρης Τζούριτς.

Τα σετ: 25-16, 25-12, 25-19

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μαρκέζ 6 (4/6επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Γκόρτσανιουκ 10 (9/18 επ., μπλοκ, 44% υπ.-13% άριστες), Τζούριτς 19 (16/37, 1 άσο, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 11 (8/13, 2 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ.-67% άριστες), Κωνσταντινίδης –λ (36%υπ.-18% άριστες) / Εφραιμίδης, Όκολιτς 1 (1/2 επ.).
Καζιντσμπάρτσικα (Κάρντος): Παέζ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μάκο 3 (2/2 επ., 1 άσο), Μπάναι 2 (2/10 επ., ), Μπλάζοβικς 5 (5/21 επ., 31% υπ.-25% άριστες), Σάμπο 11 (9/29 επ., 2 μπλοκ), Νέμεθ 4 (4/15 επ., 60% υπ.-30% άριστες), Γκέμπχαρντ –λ (38% υπ.-05% άριστες), Τορονιάι, Μίλεφ 3 (3/9 επ.), Άρβα 1 (1/2 επ.).
*Η IBBSK επικράτησε δύσκολα με 3-1 (25-23, 25-19, 23-25, 25-16) της Σασταμάλα με τους Φινλανδούς να βγάζουν τα μάτια τους στα δύο πρώτα σετ.