CEV CUP

Χάθηκε στο «χρυσό» σετ ο τελικός για τη Στουτγκάρδη

“Άγγιξε” την υπέρβαση στο χθεσινό β’ ημιτελικό του CEV Cup γυναικών η γερμανική ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου, κερδίζοντας μέσα στο Μινσκ με 3-2 (25-19, 25-20, 23-25, 23-25, 15-12) σετ τη Μινχάνσκα, αλλά οι Λευκορωσίδες πιο τυχερές στο “χρυσό σετ” “σφράγισαν” στις λεπτομέρειες την πρόκρισή τους στον τελικό της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού ήξερε μετά την ήττα με 3-2 στον εντός έδρας α΄ημιτελικό, ότι θα είχε δύσκολο έργο στην Λευκορωσία.

Παρόλα αυτά η Στουτγκάρδη μπήκε με αποφασιστικότητα και “τσαμπουκά” στο ματς, όπου κυριαρχώντας στα δύο πρώτα σετ σε σερβίς και μπλοκ, προκάλεσε ψυχρολουσία στους 3000 φίλους των γηπεδούχων, με προβάδισμα 2-0.

“Με την πλάτη στον τοίχο” η ομάδα του Μινσκ, ανεβάζοντας απόδοση στο μπλοκ προηγήθηκαν με 8-4 και 16-10 στο γ’ σετ, όμως τα κορίτσια του Γιάννη Αθανασόπουλου δεν τα παράτησαν. Οι Γερμανίδες με ένα αντυπωσιακό come back πήραν βραχεία κεφαλή με 21-10, αλλά στους καθοριστικούς πόντους που θα τους χάριζε την πρόκριση, οι γηπεδούχες ήταν πιο τυχερές και μείωσαν στα σημεία με 25-23, 2-1.

minsk_stuttgart

Στο 4ο σετ η Allianz MTV μπήκε πολύ δυνατά για να τελειώσει το ματς και την πρόκριση, αλλά παρά το προβάδισμα 8-6, 16-14, οι Λευκορωσίδες βρέθηκαν μπροστά με 21-19 και ισοφάρισαν σε 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ με υπεροπλία σε μπλοκ και σερβίς οι Γερμανίδες με 15-12 “πλήρωσαν” με το ίδιο νόμισμα (3-2)  τις αντιπάλους τους και ετοιμάστηκαν να παίξουν τα… ρέστα τους στο “golden set”, όπου εκεί όμως η Μινχάνσκα κέρδισε με 15-8 και πανηγύρισε την πρόκρισή της στον τελικό.

Η Στουτγκάρδη του Αθανασόπουλου, που στο φετινό της ευρωπαϊκό ταξίδι ξεπέρασε κάθε προσδοκία με την πορεία της, δικαιούνταν με την εμφάνισή της στο Μινσκ να βρεθεί εκείνη στο μεγάλο ραντεβού της διοργάνωσης, αντί των Λευκορωσίδων, που εκτός από τη βοήθεια της έδρας είχαν και τη βοήθεια της… τύχης, αφού το σύνολο των πόντων ήταν 116-119 υπέρ των φιλοξενούμενων. Επίσης η Στουτγκάρδη είχε διπλάσιους άσους (14-7), καλύτερα ποσοστά σε επίθεση (37%-41%) και υποδοχή (31%-34%), ενώ υστέρησε για ένα μπλοκ (15-14) και 3 μόλις περισσότερα λάθη (24-27)

Για τις δύο ομάδες που είχαν από τέσσερις αθλήτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, τοπ σκόρερ με 18 πόντους αμφότερες ήταν η Σάκολτσικ της Μίνσκ και η Μακ Κέιτζ των Γερμανίδων.

Στον τελικό η Μινχάνσκα Μινσκ θα αντιμετωπίσει την πανίσχυρη τουρκική Εξατσίμπασι που κέρδισε και στην Κωνσταντινούπολη με 3-0 (25-18, 25-19, 25-20) την νταμπλούχο Γερμανίας, Σβέριν.