Δεύτερη νίκη αλλά όχι πρόκριση για Ηρακλή

Ο Ηρακλής σημείωσε και δεύτερη νίκη στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς τερματίζοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Α΄ομίλου που όμως δεν του έδωσε και την πρόκριση για τα ημιτελικά.
Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού επικράτησε με 3-1 της μαχητικής Κομοτηνής αλλά αυτό το χαμένο σετ κόστισε στον Ηρακλή την πρόκριση στα ημιτελικά.

Καλή εικόνα στο πρώτο σετ για την Κομοτηνή που με τους αδελφούς Δαλακούρα αλλά και τον Νουράνγκουα προηγήθηκε με 8-4 αιφνιδιάζοντας τον «γηραιό». Ο Αρμενάκης με επίθεση και ο Ντίνας με μπλοκ ισοφάρισαν 10-10 για τον Ηρακλή. Με άσσο του Α.Δαλακούρα η Κομοτηνή ξέφυγε 17-15, αλλά με νέο μπλοκ του Ντίνα ο Ηρακλής ισοφάρισε 17-17. Με επίθεση και άσσο του Ρίου ντα Ρόσα ο Ηρακλής προηγήθηκε 19-18 αλλά Χριστόφας και Δαλακούρας έδωσαν τις απαντήσεις τους με προβάδισμα 23-22. Με δύο μπλοκ ο Φέργκιουσον έφερε τον Ηρακλή σε σετ μπολ (24-23), ο Ρενάν ισοφάρισε και ο Φέργκιουσον με πρώτο χρόνο έκανε το 25-24. Τα δύο μπλοκ Δαλακούρα, Ρενάν και η κόντρα επίθεση του Νουράνγκουα έκαναν το 27-25 και το 1-0 σετ για την Κομοτηνή.

Πιο απελευθερωμένος στη συνέχεια ο Ηρακλής (αφού ήδη είχε χάσει την πρόκριση) βελτιώθηκε. Με διαδοχικά μπλοκ Φέργκιουσον και επιθέσεις Αρμενάκη ο Ηρακλής προηγήθηκε 7-1 και μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά για το 25-17.

Στο 3ο σετ η Κομοτηνή προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο καθώς είχε το κίνητρο τη νίκης με 3-1 σετ. Ο Ρενάν έδωσε προβάδισμα 10-7 αλλά ο Ηρακλής με σερί του Αρμενάκη εξαφάνισε τη διαφορά ισοφαρίζοντας 12-12 και με νέο σερί 4-0 έδωσε και προβάδισμα 17-13. Η Κομοτηνή μείωσε το σκορ σε 21-19 αλλά ο Ηρακλής με Μούχλια και Σωτηρίου πήρε το σετ 25-20.

Η νίκη σφραγίστηκε στο 3ο σετ με την Κομοτηνή να έχει χάσει κάθε κίνητρο νίκης – πρόκρισης. Η ομάδα της Θράκης αντιστάθηκε μέχρι το 7-7, δηλαδή, το σημείο που ο Ντίνας με το σερβίς του έκανε σερί 3-0 (11-8) ενώ στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μούχλια να «πυροβολήσει» πίσω από τα 9μ. και να αναδείξει τις αδυναμίες της Κομοτηνής στην υποδοχή. Το σκορ εκτοξεύτηκε στο 20-13 και ο Ηρακλής έκλεισε τον αγώνα 25-19 με επίθεση του Μούχλια και λάθος των φιλοξενουμένων.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τις δύο αυτές μέρες και τις δύο ισάριθμες νίκες που κάναμε. Γνωρίζαμε πως σε αυτή τη δεύτερη θέση όλα παίζουν ρόλο. Δυστυχώς τα δύο σετ τα χάσαμε στις λεπτομέρειες και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα του άλλου ομίλου δεν μας επέτρεψαν να παρεβρεθουμε στα ημιτελικά. Παρ’ ολα αυτά κρατάμε τις δύο νίκες ως θετική εικόνα. Είμαι ευχαριστημένος διότι ήρθαν σήμερα παιδιά από τον πάγκο και προσέφεραν πάρα πολλά. Συνεχίζουμε τώρα, το μυαλό μας είναι στραμμένο στο πρωτάθλημα αν βέβαια θα ξεκινήσει την εβδομάδα, εκεί θα δώσουμε όλο μας τον εαυτό».

Ο προπονητής της Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης δήλωσε: «Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίσαμε μια ομάδα που δεν έκανε λάθη και εκεί φάνηκαν τα δικά μας. Είμαστε ακόμα σε πρώιμο στάδιο, προσπαθούμε να βελτιωθούμε. Σήμερα ο Ηρακλής ήταν πολύ καλύτερος από εμάς και έτοιμος. Έχει περισσότερα φιλικά είναι μια έμπειρη ομάδα είναι πιο έτοιμος από εμάς και μπόρεσε να μας κερδίσει μετά το πρώτο σετ σχετικά εύκολα».

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Κομοτηνής προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-27, 25-17, 25-20, 25-19

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης, Φέργκιουσον 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/31 επ., 4 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 6 (5/11 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 40% άριστες), Σωτηρίου 17 (16/29 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 45% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Μπουράκης (λ), Κουκουμάκας, Φωτιάδης 1 (μπλοκ), Μούχλιας 10 (8/13 επ., 2 άσσοι, 56% υπ. – 19% άριστες).

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 23% άριστες), Μπερτασόνι 1 (1/1 επ.), Ρενάν 15 (9/19 επ., 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 38% άριστες), Νουράνγκουα 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 10 (6/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 51% υπ. – 30% άριστες), Μπανιώτης (λ), Ανδρεάδης, Καβαραζής, Δαλδαβερένης, Μπουφίδης, Παπαδάκος.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...