Δεύτερο τρίποντο για το Αιγάλεω

Τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 πήρε το Αιγάλεω καθώς επικράτησε με 3-0 του ΑΟ Παλλήνης. Το «Σίτι» πήρε δίκαια το τρίποντο αφού με όπλο το σερβις, την αποτελεσματική  επίθεση, το πάθος  ενω έκανε λιγότερα λάθη στα κρίσιμα σημεία των σετ απο την αντίπαλο του.

Απο την αλλη πλευρά ο ΑΟ Παλλήνης εμφάνισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και στο μπλοκ ενω περισσότερο απο τα  λάθη του Αιγάλεω, διεκδίκησε τα δύο τελευταία σετ και έβαλε άγχος στις “μπλε”, οι οποίες κατάφεραν να κατακτήσουν το πολύτιμο τρίποντο.

Στο πρώτο σετ το Αιγάλεω με μαέστρο τη πασαδόρο Βλάχου και αποτελεσματική τη Σολωμού στην επίθεση προηγήθηκε με 16-11 και 21-13 από άουτ σέρβις της Παλλήνης. Οι παίκτριες της  Αγγελική Αντωνιάδη χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στις αθλήτριες του Βαγγέλη Οικονόμου να πιέσουν το σέρβις και να μειώσουν τη διαφορά σε 24-17. Τελικά με πρώτο χρόνο της Μανώλικα, οι γηπεδούχες πήραν το σετ με 25-18.

Με ψυχολογία από την κατάκτηση του πρώτου σετ, το Αιγάλεω μπήκε δυνατά και με καρφί της Βλάχου και άσο της Δίκης, πήρε διαφορά +4 (15-11) και λιγο αργότερα ξέφυγε με 20-15 από επίθεση της αρχηγού Έφη Ιωάννου. Η Παλλήνη δεν παράτησε τα σετ, και πίεσε πάλι στο σέρβις, εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη στην υποδοχή του Σίτι και έφερε το σκορ στο 21-20.

Η κίνηση της προπονήτριας Αγγελική Αντωνιάδη, να ρίξει στο ματς την εξαιρετική Μαρία Παλιοθοδώρου, άλλαξε τη ροή του αγώνα Η νεαρή παίκτρια έκανε το 22-20, η δυναμική Καραμούντζου το 23-20 και με εκπληκτικό άσο η  Παλιοθοδώρου πέτυχε το κρίσιμο 24-20 για να υπογράψει η ίδια με καρφί το τελικό 25-21 και να διαμορφώσει το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ με 15-13. Με σερί πόντους από το σέρβις της Σαμπάνη και πλασε της Βλάχου το Αιγάλεω, ξεφυγε με 20-14, η Παλλήνη πάλεψε και μείωσε σε 22-20 αλλα η Παλιοθοδώρου ήταν εκεί και με επίθεση έκανε το 24-21 ενώ με διπλό μπλοκ από τις Καραμούντζου-Δίκη, το Αιγάλεω πήρε το σετ με 25-21 και ολοκλήρωσε το ματς με 3-0.

Τα σετ: 25-18, 25-21, 25-21.

Αιγάλεω(Αντωνιάδη): Ιωάννου, Βλάχου, Καρακατσάνη, Μανώλικα, Σολωμού, Καραμούντζου, Κανελλοπούλου (λ), Δίκη, Σαμπάνη, Κικιρικου, Παλιοθοδώρου, Αναστασιάδη (λ)

ΑΟ Ηλυσιακός – ΡΣΦΠ Τελχινίς 3-0 (25-17, 25-08, 25-18)

ΑΟ Ηλυσιακός (Λιώσης): Λιαρούτσου, Αναγνώστου, Σωτηρίου, Μπίλλια, Τσέλιου, Χανδρή, Γκιαούρη -λ / Θημαρά, Πολυδώρου, Χαμπηλομάτη, Λεμονάκη,.

Τελχινίδα (Τσιντομηνάς): Χρυσοχού, Τερζίου, Βρατσάλη, Μαθιουδάκη, Μητροπούλου, Γιαννέλη, Χειμωνέττου, Αμοριανίτη-λ / Σκορδά, Κουτζούκη, Μίχου, Τερζίου

Χτες Σάββατο είχαμε:

Α2 υποόμιλος

2η αγωνιστική

Πανιώνιος – Αναγέννηση Σάμου 3-0 (25-15, 25-13, 25-22)

Πανιώνιος (Καλαρά): Γκουτιμένκο, Μουρατίδη, Μπανίκα Σ., Μπέη, Μπακοδήμου, Μαλουσάρη, Παπαδάκη -λ / Παγώνη -λ, Χόρνη, Κούρδογλου, Φωκιανού

AΣΣ Αναγέννηση (Μηλιώνης): Πανταζή, Βαλιδάκη, Φράγκου Μ., Σκούνα, Σταυροπούλου, Μιχαλιού, Κρητικού –λ / Μαραθοκαμπίτου, Φράγκου Β.,

Αστέρας Αγίου Δημητρίου – Πορφύρας 0-3 (13-25, 21-25, 13-25)
Αστέρας (Στάθης): Βακαλοπούλου, Σταματέλου, Γεωργακοπούλου, Βασιλειάδου, Ζελαγά, Μερκούρη, Μάρκου-λ / Παπαδημητρίου-λ, Καρκατζούλη, Λεκατσά, Ράπτη, Αγγελάκου, Φιλίππου.

Πορφύρας (Πανδής): Ράπτη, Φωτεινού, Γκολφινοπούλου, Χρήστου, Θεοχάρη, Σιδεράτου, Μουστάκη –λ / Λιάρου-λ, Θαλασσινού, Κογιόλ, Ξαγοραράκη, Καράκου, Γκούρα, Μπουτσελάκου

ΑΕ Αγίας Παρασκευής – ΖΑΟΝ 1-3 (24-26, 25-18, 14-25, 25-27)

Αγία Παρασκευή (Κωστακόπουλος): Ζήση Π., Τσιώνη, Ζήση Χ., Μιχαλάκη, Δρούγκα, Λάιου, Μανιατογιάννη -λ / Καβριγιάννη Γκιζιώτη

ΖΑΟΝ (Μπλάμη): Ντόνα, Μολδοβανίδη, Οικονομοπούλου, Κόνιαρη, Τσατσούρι, Καπέλου, Σκυθιώτη -λ / Μπαφατάκη, Κτιστάκη