Δεύτερος στο «Plovdiv Cup 2017» ο Ολυμπιακός

Μπορεί στη Φιλιππούπολη οι ερυθρόλευκες να μην κατάφεραν να επαναλάβουν την επιτυχία του περσινού τουρνουά προετοιμασίας στην Προύσα της Τουρκίας, ωστόσο οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν με 3-1 (25-16, 22-25, 27-25, 25-21) σετ της διοργανώτριας Μαρίτσα και πέρα από την 2η θέση, άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις στο φετινό άκρως ανταγωνιστικό τουρνουά της Βουλγαρίας.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, που ολοκλήρωσε τις αναμετρήσεις στο φετινό τουρνουά με μοναδική ήττα, κι αυτή στις λεπτομέρειες, από την τουρκική κάτοχο του Challenge Cup και του τροπαίου του φετινού τουρνουά, Μπούρσα, έδειξε πως είναι,,, φτιαγμένη και φέτος από πολύ δυνατό “μέταλλο” και έτοιμη για μεγάλα πράγματα σε Ελλάδα και Ευρώπη.

osfp_olympiakos_team

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε εύκολα με 1-0, η παρέα της πρώην ομάδας του Πειραιά, Τένεβα, ισοφάρισε σε 1-1, αλλά μετά από ένα εξαιρετικά αμφίρροπο τρίτο σετ, οι ερυθρόλευκες πήραν στις λεπτομέρειες το προβάδισμα με 2-1 σετ.

hippe_osfp_olympiakos_maritza

Στο αποφασιστικό τέταρτο σετ, η Μαρίτσα προσπάθησε για την αντεπίθεση και την ισοφάριση που θα έστελνε το ματς στο τάι μπρέικ. Οι Βουλγάρες προηγήθηκε με 8-7 και 16-11, αλλά το καλό σερβίς της ελληνικής ομάδας και η αποφασιστικότητα, έφεραν με επίθεση της Νομικού την ελληνική ομάδα μπροστά με 19-18. Τελικά μετά από λάθη εκατέρωθεν, η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πανηγύρισε ξανά “δια χειρός’ της κορυφαία του παίκτριας, Νομικού με 3-1 σετ τη νίκη και τη 2η θέση του τουρνουά.

osfp_olympiakos

Ο απολογισμός των τριών νικών σε 4 ματς έφερε τον Ολυμπιακό στη 2η θέση με 10 βαθμούς (πρώτη η Μπούρσα με 11) αλλά σίγουρα αυτό που μένει είναι τα ελπιδοφόρα μηνύματα που έστειλε από τη Βουλγαρία η νταμπλούχος ομάδα του Πειραιά.

Τα σετ: 25-16 (22′), 22-25 (26′), 27-25 (30′), 25-21 (26‘)