ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Δεν άντεξε με Σλοβενία η Eθνική

Την τρίτη σερί ήττα, γνώρισε η εθνική μας ομάδα γυναικών στην τελευταία μέρα του προκριματικού  ομίλου για τα προκριματικά του EURO 2017 του Μπρνο στην Τσεχία, αυτή τη φορά από την Σλοβενία με 3-1.

Πλέον η ελληνική ομάδα θα συνεχίσει την περιπέτεια της στο 2ο τουρνουά των προκριματικών που διεξάγεται στο Μάριμπορ της Σλοβενίας απο 23-25/9 του μήνα.

“Πληγή” για την εθνική μας για ενα ακόμη ματς, η κακή υποδοχή που έδωσε τη δυνατότητα στις Σλοβένες να πάρουν 10 άσους, είχαν διπλάσια μπλοκ απο μας 9 εναντι 4 και φυσικά εκμεταλλεύθηκαν τα 8 παραπάνω λάθη που είχε η ομάδα μας (25-17)!

Aπο τις νικήτριες ξεχώρισε η Πότοκαρ του Πανναξιακού με 16 πόντους ενω πρωτη σκορε ηταν η Μλάκαρ με 21.

Στο πρώτο σετ αν και  η εθνική μας συμβάδιζε στο σκορ με την Σλοβενία  μέχρι το 14-15, δέχτηκε σερί 10-2  και έχασε το σετ με κάτω τα χέρια με 16-25!

Στο δεύτερο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντέδρασε,  βελτίωσε αισθητά την υποδοχή  και το σέρβις της και από τα μέσα του σετ που ήταν ισόπαλη με 15-15 κατόρθωσε να αποκτήσει σταθερό προβάδισμα τριών πόντων 20-17, 22-19, 24-21 και με 25-21 να πάρει το σετ και να φέρει το ματς στα ίσια.

Μεγάλη μάχη είχαμε και στο τρίτο σετ όπου η εθνική μας πάλεψε με την Σλοβενία όπου ειχε προβάδισμα 1-2 πόντων. Τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου ισοφάρισαν σε 17-17 αλλά στη συνέχεια,  η κούραση και τα εύκολα ατομικά λάθη, βοήθησαν τις νικήτριες να αποσπαστούν με +5 (19-24), να  επικρατήσουν με 20-25 και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 1-2.

Στο τέταρτο η εθνική μας δεν μπήκε ποτέ στο σετ  και έδωσε την ευκαιρία στην Σλοβενία να κάνει περίπατο και να επικρατήσει με το ντροπιαστικό 8-25 και συνολικό σκορ 1-3.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 9 άσσους, 39 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Σλοβενίας προήλθαν από 10 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 25-21, 20-25, 8-25)

ΕΛΛΑΔΑ (Φλώρος): Παπαφωτίου 5 (3/8 επ, 2 άσσοι), Κιόση 11 (11/43 επ), Λαμπρούση 9 (6/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντάβα 9 (8/33 επ, 1 άσσος, 30% υπ – 20% άριστες), Εμμανουηλίδου 5 (3/9 επ, 2 άσσοι), Τοτσίδου 9 (5//23 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ – 38% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ – 48% άριστες), Μερτέκη 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 50% άριστες), Ιακωβίδου, Διώτη 1 (1/3 επ)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Νάτζντιτς): Μλάκαρ 21 (19/44 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νάτζντιτς 1 (άσσος), Τσβετάνοβιτς 12 (8/23 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ – 47% άριστες), Πότοκαρ 16 (13/37 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ – 44% άριστες), Πλάνινσετς 9 (7/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρούντινα 10 (4/8 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μέντβεντ (λ, 50% υπ – 50% άριστες), Μπόζιτς, Μπλάγκνε, Ίγκλιτσαρ 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ)