ΔΙΕΘΝΗ

«Με το δεξί» ο Πρωτοψάλτης, «γκέλα» η Μπερλίν

Σε ένα ιστορικό ματς της πρεμιέρας της Bundesliga η Φρίντριχσχάφεν του Έλληνα διεθνή γιόρτασε την πρόσφατη κατάκτηση του Σούπερ Καπ Γερμανίας μπροστά στον κόσμο της, πανηγυρίζοντας μια εύκολη νίκη επί της Χίπο Τιρόλ με 3-0 (25-23, 25-14, 25-18), αλλά και το στραβοπάτημα των πρωταθλητών.

Στον κυριακάτικο αγώνα του ΖF Arena οι υπερπρωταθλητές Γερμανίας υποδέχθηκαν την πρωταθλήτρια Αυστρίας, που φέτος αγωνίζεται στο πιο ανταγωνιστικό γερμανικό πρωτάθλημα. Η ομάδα από τις Άλπεις μπήκε δυνατά στο ματς και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το… μεθύσι της κατόχου του πρώτου φετινού γερμανικού τίτλου.

Αν και από το ξεκίνημα είχε σταθερά το προβάδισμα 8-6, 16-14, 21-20 στα κρίσιμα σημεία υπέπεσε σε λάθη και αφού έχασε στα σημεία την ευκαιρία να πάρει κεφάλι στα σετ στη συνέχεια παραδόθηκε άνευ όρων στην παρέα του Πρωτοψάλτη, που στο α’ σετ μπήκε αλλαγή και με τρεις σερί προσωπικούς του πόντους μετέτρεψε το εις βάρος της ομάδας του 22-21, σε 24-22 καθαρίζοντας ουσιαστικά το σετ, ενώ και στο 3ο σετ που μπήκε ξανά, ο MVP του Σούπερ Καπ έδωσε το στίγμα του, τελειώνοντας το ματς με συνολικά 4 πόντους με 4/6 επιθέσεις και 50% αρ. υπ.

Τοπ σκόρερ των νικητών ήταν με 17 πόντους ο Σόσενχάιμερ, ενώ για τους Αυστριακούς μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Φερχόεφ με 12.

Η μεγάλη έκπληξη της πρεμιέρας όμως σημειώθηκε στο Ντούρεν, όπου η τοπική ομάδα σάρωσε με 3-0 (25-21 25-22 25-21) την πρωταθλήτρια και φιναλίστ του Σούπερ Καπ, Μπερλίν, έχοντας τοπ σκόρερ με 15 πόντους τον Πρόλινγκχόϊερ.