PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με το δεξί στο Χαλκιοπούλειο η ΑΕΚ

Τρίποντο με το «καλημέρα» πανηγύρισε κατα την 1η αγωνιστική της Preleague η ΑΕΚ καθώς επικράτησε της Λαμίας 3-1 στο ντέρμπι της «αυλαίας» και άνοιξε λογαριασμό για την φετινή χρονιά που έχει βάλει στόχο την επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία.

Με την καλύτερη των προυποθέσεων ξεκίνησε την χρονιά η ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυρες» του Μανώλη Αποστολογιωργάκη παρουσιάστηκαν αποφασισμένες για τη νίκη και με όπλο τους το μπλοκ και την επίθεση επικράτησαν της Λαμίας που επίσης έχει υψηλές βλέψεις στην κατηγορία.

Στο πρώτο σετ η Ένωση επικράτησε ολοκληρωτικά των γηπεδούχων που δεν μπόρεσαν να βρούνε λύση στην επίθεση. Η ΑΕΚ απέκτησε απο νωρίς το προβάδισμα με 4-1 και 13-9, η διαφορά ανέβηκε στους +6 (17-11) για να γίνει το 1-0 με το 25-16.

Η εικόνα του δεύτερου σετ ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη, καθώς οι «κυανόλευκες» ανέβασαν την απόδοσή τους προηγούμενες με 13-11 και 18-14 για να ισοφαρίσουν σε 1-1 με το 25-18. Η ΑΕΚ όμως ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα αφού στο τρίτο σετ έπαιζε ουσιαστικά μόνη της και με το 25-13 έκανε το 2-1.

Στο 4ο και καθοριστικότερο σετ της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 18-18… Η Ένωση κρατώντας την υποδοχή της σε καλό επίπεδο ξέφυγε με το 21-19. Διαφορά ψυχολογίας που έφερε το 23-21 και το 25-21 που έγραψε το τελικό 3-1 στο Χαλκιοπούλειο.

Ο Μανώλης Αποστολογιωργάκης αναφερόμενος στην πρώτη νίκη της χρονιάς τόνισε  «Περιμέναμε με ανυπομονησία την έναρξη του Πρωταθλήματος και είμαστε πολύ χαρούμενες που επιτέλους ξεκίνησε. Ήταν μία σημαντική νίκη κόντρα σε μία καλή ομάδα ειδικά στην έδρα της. Θέλαμε να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας από το ξεκίνημα και το καταφέραμε στο πρώτο σετ. Στη συνέχεια η πίεση της Λαμίας και κάποια δικά μας λάθη έφεραν την ισοφάριση, όμως στη συνέχεια βρήκαμε τον τρόπο και κάναμε το δικό μας παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλο τον κόσμο της ΑΕΚ που ήρθε σήμερα στη Λαμία και στάθηκε δίπλα μας. Τους θέλουμε στο πλευρό μας όλη τη χρονιά. Τέλος, θα ήθελα να ευχηθώ σε όλες τις ομάδες υγεία για τη φετινή σεζόν και πολλές επιτυχίες για την ομάδα μας».

Τα σετ: 3-1 (16-25, 25-18, 13-25, 21-25)

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Κουντουρά, Ράπτη, Διάλλα, Νομικού, Μπίσκου, Καββαδία / Μπελιά (λ), Σπηλιωτοπούλου (λ), Πανοπούλου.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Αγγέλης): Σαββίδου, Νούσια, Τσιάκουλα, Τζούριτς, Φαλιάγκα, Παπαδοπούλου / Μάρκου (λ), Καϊμάκη.

Pre League – 1η αγωνιστική

Σάββατο 12 Οκτωβρίου
ΦΟ Βριλησσίων – ΑΣ Μακεδόνες 3-1 (25-17, 25-18, 15-25, 25-16)
ΑΟ Λαμίας 2013 – ΑΕΚ 1-3 (16-25, 25-18, 13-25, 21-25)
ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση – ΑΓΣ Αρτέμις 3-0 (25-22, 25-17, 25-15)

Κυριακή 13 Οκτωβρίου
17.00 (Στ. Βενέτης) : ΑΟ Αιγάλεω – ΑΣΠ Κόρινθος
Διαιτητές: Νικολόπουλος, Γεωργάκη, Γραμματεία: Μαλκοπούλου, Παρατηρητής: Πέρρος.
17.30 (Ζηρίνειο): ΖΑΟΝ – ΧΑΝΘ
Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Λιάκου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς.
18.00 (Στ. Καλαϊτζής) : ΑΟΝ Αμαζόνες – ΓΣ Πανιώνιος
Διαιτητές: Χρηστίδης, Κυργιαλάνη, Γραμματεία: Νυδριώτη, Παρατηρητής: Πολίτης.

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...