CEV CUP

Έχασε και ψάχνει «χρυσό» η Ομόνοια

Η Ομόνοια δεν τα κατάφερε στην Ισπανία και γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Τερουέλ στον πρώτο αγώνα για τη φάση των 16 του CEV CUP.  Πλέον, στον επαναληπτικό της 16ης Δεκεμβρίου στο «Ελευθερία» «τριφυλλοφόροι» θέλουν νίκη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσουν τον αγώνα στο χρυσό σετ.

Οι πρωταθλητές μπήκαν δυνατλα στον αγώνα, ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ (10-12, 12-14) και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ ήταν μπροστά 13-16. Με την επιστροφή τους στο τάραφλεξ ξεκίνησε η αντεπίθεση της Τερουέλ που ισοφάρισε 19-19. Το σετ έγινε ντέρμπι, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (22-22,23-23) αλλά οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοιστα σημεία πήραν το σετ 25-23.

Με ψυχολογικό αβαντάζ μπήκε η Τερουέλ στο δεύτερο σετ για το 7-3. Η Ομόνοια μείωσε με την ισπανική ομάδα να έχει ασφαλές προβάδισμα 13-7 και να πηγαίνει πρώτη στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ με 16-11. Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε με συνέπεια οι Ισπανοί να προηγηθούν με 22-15. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουμε με σερί 4-0 (22-19) αλλά και το δεύτερο σετ με 25-22 σε 26 λεπτά πήγε σε ισπανικά χέρια.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ, με την Τερουέλ πιο συγκεντρωμένοι να ξεφεύγει με 21-15 για το 25-19 και το 3-0 σετ.

Τα σετ: (25-23,25-22,25-19)

CAI Teruel: Ρόχα, Ντε Ζουάν, Γκαρθία, Ρουίθ, Βιθιάνα, Μπαρκάλα, Αλτάγιο, Ντιεντιγιού, Σεζάρ Μαρτίν, Γκάλιτς, Μ. Ροντρίγγκεθ, Τορθέλο, Πιρέγια, Ο. Ροντρίγκεθ (Λίμπερο).

Ομόνοια (Σ. Σάββα): Σ. Πετρακκίδης, Αχ. Πετρακκίδης,  Αλεξίου. Ρεινάλντο, Τούλιο,  Αλβες, Αντωνίου (Λίμπερο) (Παφίτης, Σπανιάς, Αποστόλου).