ΔΙΕΘΝΗ

Έχει ξανά τον πρώτο… λόγο ο Ασπιώτης

aspiotis_pafiakos_apoel

Το κακό δεν… τρίτωσε στην Πάφο γα τον πρωταθλητή Παφιακό, καθώς με 3-0 (25-18, 25-22, 25-18) επί του ΑΠΟΕΛ στο χθεσινό 5ο αγώνα των ημιτελικών των πλέι οφς του κυπριακού πρωταθλήματος, η ομάδα του “δικού μας” Άκη Ασπιώτη, έκανε με 3-2 νίκες το σημαντικότερο ίσως βήμα για τον τελικό, πριν από το τελευταίο που θα κληθεί να κάνει την Παρασκευή στο “Λευκόθεο” της Λεμεσού, απέναντι στο συμπατριώτη του, Σταύρο Κασαμπαλή.

Η έλευση του νέου τεχνικού, Αντώνη Κωνσταντίνου στον πάγκο των γηπεδούχων, βοήθησε τα μέγιστα στην αλλαγή ψυχολογίας του τον Green Air Παφιακό που έπειτα από δύο σερί χαστούκια από τους αντιπάλους του, έβγαλε ψυχή και χαρακτήρα για τη νίκη.

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι στο χειρότερο ίσως φετινό τους παιχνίδι είδε μέσα σε 1 ώρα και 27 λεπτά τις ελπίδες για νέο “break” και πλέον καλείται στο επόμενο ματς να ρισκάρει στο “όλα ή τίποτα”  με στόχο εκ νέου την ισοφάριση στις νίκες.

Καλύτερα μπήκε ο Green Air Παφιακός στον αγώνα που πήρε το πρώτο σετ και απέκτησε το ψυχολογικό προβάδισμα. Στα αρχικά στάδια το σετ πήγαινε πόντο – πόντο με τον Green Air Παφιακό όμως να ξεφεύγει και να προηγείται 21-16 για να κερδίσει τελικά 25-18, 1-0 σετ.

Το ΑΠΟΕΛ άρχισε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 4-1 διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα μέχρι τα μέσα του σετ, 16-11. Απ’ εκεί και πέρα η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου αντέδρασε και με φοβερό μπλοκ Ασπιώτη –Κνέζεβιτς σε προσπάθεια του Χάλαντα προηγήθηκε 21-19 για να ζευγαρώσει με 25-22, τα κερδισμένα του σετ.

“Με την πλάτη στον τοίχο” το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο σετ, το οποίο άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 5-5. Με Άκη Ασπίωτη στο σερβίς οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 8-5 για να πάρει στη συνέχεια τη σκυτάλη ο Βραζιλιάνος Ουϊλιαν και από τη γραμμή του σέρβις να φέρει τον Green Air Παφιακό στο +5, 11-6.

Εκεί κάπου η “σεμνή τελετή” φάνηκε να τελειώνει, καθώς οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν με 25-18 και 3-0 σετ τη σπουδαία νίκη. Αποτέλεσμα, που με 3-2 πλέον επιτυχίες στη σειρά των πλέι οφς δίνει σαφές προβάδισμα στην παρέα του Ασπιώτη για πρόκριση στον τελικό, αφού θέλει μία νίκη σε 2, αν χρειαστεί, ματς, για να ανανεώσει το ραντεβού της με την Ομόνοια, σε ένα ακόμη τελικό, μετά τον χαμένο του Κυπέλλου.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Ευσταθίου, Οικονομίδης, Κοπρίβιτσα, Κνέζεβιτς,Ασπιώτης, Ουϊλιαν – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου

ΑΠΟΕΛ (Λ. ΛΟΙΖΟΥ): Κασαμπαλής, Χάλαντα, Νίκιτιν, Γεωργίου, Χρυσοστόμου, Δημητρίου – Λίμπερο: Παντελή, Κυθραιώτης.

Πηγή/Φωτο: new.volleyball.org.cy