Αιγάλεω από… μέταλλο 3-0 την ΕΑΛ!

Παίζοντας με φοβερό πάθος και δείχνοντας ότι είναι φτιαγμένες από… μέταλλο, οι “μεγάλες-μικρές” του Αιγάλεω επικράτησαν 3-0 της ΕΑΛ στον πρώτο ημιτελικό και θα διεκδικήσουν αύριο Κυριακή 17.00 την κορυφή του φάιναλ φορ του πανελληνίου πρωταθλήματος νεανίδων στον Παλαμά Καρδίτσας με τον νικητή του δέυτερου ημιτελικού, Ελπίδας-Μαρκόπουλο.

Πρώτες μεταξύ ίσων από το παθιασμένο Σίτι, η εγκεφαλική Βλάχου, η ασταμάτητη Παλιοθόδωρου με 19 πόντους η οποία έκανε πραματα και θάματα στην επιθεση, η εξαιρετική Κουλοπούλου και η καθοριστική Χαραλαμποπούλου.

H εικόνα του ματς

Στο πρώτο σετ το Αιγάλεω που προηγήθηκε νωρίς με 5-2, για να πάει η διαφορά στο +7 με 11-4. Η ΕΑΛ μείωσε αρχικά σε 11-8 με τα σέρβις της Διάλλα, και στη συνέχεια είχαμε ισοπαλία-θρίλερ 22-22. Το πρώτο σετ μπολ άνηκε για το Αιγάλεω που με την εκπληκτική Παλιοθεοδώρου έκανε το 1-0 (25-23).

Με ισοπαλία 5-5 ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ. Εκεί η Παλιοθεοδώρου πήγε στο σερβίς και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 10-5. Η απάντηση της ΕΑΛ ήταν άμεση με την Σταυροθεοδώρου να δυσκολεύει την υποδοχή του Αιγάλεω και να μειώνει σε 10-9, μετά από επίθεση της Τάση. Το σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ αφού σε όλη την διάρκεια του ειχαμε πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Ένα λάθος της ΕΑΛ και ένα μπλοκ της χαλκέντερης κεντρική Μανωλίκα έκαναν το 21-19 για την ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδη. Οι αθλήτριες του Πέτρου Πνάκα δεν το έβαλαν κάτω, προσπέρασαν 23-22 με άσσο της Κοντονάσιου, ωστόσο το Αιγάλεω ισοφάρισε (23-23), η Κουλοπούλου έδωσε προβάδισμα 24-23 για να τελειώσει το σετ η αρχηγός Βλάχου αμέσως μετά με άσσο για το 25-23.

Όπως και στα δύο προηγούμενα, έτσι και στο τρίτο οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Μία προηγούταν το Αιγάλεω (6-8), και στη συνέχεια η ΕΑΛ έπαιρνε κεφάλι (16-13). Δύο λάθη της Λάρισας έδωσαν την ευκαιρία στο Αιγάλεω να μειώσει σε 17-16, για να ισοφαρίσει η Κουλοπούλου σε 17-17.

Οι πρωταθλήτριες ΕΣΠΕΔΑ προσπέρασαν 20-18, η ΕΑΛ ισοφάρισε σε 20-20 για να προσπεράσει αμέσως το Αιγάλεω πάλι με 21-20. Η Τάση έκανε το 21-21, όμως δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Παλιοθεοδώρου έκαναν το 23-21.

Η Μιρέλa Χαραλαμποπούλου,(αδελφή του μπασκετμπολίστα, Βασίλη Χαραλαμποπούλου του ΠΑΟ), οδήγησε το Σίτι στο ματς μπολ στο 24-21 ενώ η ίδια  στην επόμεν φαση, με τρομερό καρφί υπέγραψε το 25-21και με συνολικό σκορ 3-0 σετ πυροδότησε έξαλα πανηγύρια και χορούς στην ομάδα του Αιγάλεω.

Αντωνιάδου: Το θελαμε περισσότερο

Απόλυτα ικανοποιημένη η “αρχιτέκτονας” της νίκης, Αγγελική Αντωνιάδoυ, από την παρθενική πρόκριση του Αιγάλεω στον τελικό δήλωσε « Δεν περίμενα 3-0, ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι. Αυτό που είπα και χθες έγινε, με τον καλύτερο να νικάει. Τα παιδιά φάνηκαν ότι το ήθελαν περισσότερο και φτάσανε στη νίκη. Δεν έχουμε προτίμηση στον αντίπαλο και οι δύο ομάδες είναι πολύ καλές. Θα είναι σίγουρα ένα πολύ καλό παιχνίδι, τις δύο καλύτερες της Ελλάδας».

Από την πλευρά του ο τεχνικός της ΕΑΛ Πέτρος Πνάκας είπε: “Δίκαια νίκησε το Αιγάλεω και συγχαρητήρια για τη νίκη του. Είχαμε πολύ άγχος που έφερε πολλά αδικαιολόγητα λάθη, αλλά συνεχίζουμε. Πέρυσι βγήκαμε 4οι και φέτος θέλουμε κάτι καλύτερο και θα προσπαθήσουμε αύριο να νικήσουμε».

Τα σετ: 23-25, 23-25, 21-25

ΕΑ Λάρισας (Πνάκας) Τάση 15 (15/37 επ.), Σταυροθεοδώρου 6 (6/23 επ., 44% υπ. – 15% άριστες), Κοντονάσιου 1 (1 άσο), Γεροκώστα 5 (2/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Διάλλα 6 (4/31 επ., 2 μπλοκ), Δούρου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Μανδραβέλη -λ (22% υπ. – 13% άριστες), Εξάρχου, Αλβίζου, Παπακώστα.

ΑΟ Αιγάλεω (Αντωνιάδη) Βλάχου 4 (1/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουλοπούλου 13 (11/37 επ., 2 άσοι, 53% υπ. – 35% άριστες), Μανωλίκα 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ), Κομβόκη 2 (1/5 επ., 1 άσο), Παλιοθόδωρου 19 (15/37 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ),