Έγραψε ιστορία ο Εθνικός

Ο Εθνικός Πειραιώς σημείωσε την πρώτη νίκη στην ιστορία της Volleyleague επί του Παναθηναϊκού και την τρίτη του στο πρωτάθλημα στο κλειστό του Μετς, κατακτώντας ένα πολύτιμο βαθμολογικά τρίποντο την 7η αγωνιστική. Αμέσως μετά την αναμέτρηση ακολούθησαν εκτεταμένα επεισόδια έξω από το κλειστό.

Blue Brother

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός βγάζοντας πάθος και δύναμη έδειξε αποφασισμένος για τη νίκη και με πολύ καλό μπλοκ και επίθεση απέκτησε το προβάδισμα απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που για μία ακόμη φορά είχε πρόβλημα στην υποδοχή του.

Ο Εθνικός έφθασε πρώτος στο τεχνικό ταϊμ-άουτ με το 8 -7 ωστόσο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 10-10. Εκεί οι “κυανόλευκοι” με ένα μικρό σερί έκαναν το 13-10 για να φθάσουν εύκολα στο 16-12 με τον Ναϊτ.

Οι “πράσινοι” με τον Μπολζάνι και την άουτ επίθεση του Σπυριούνη πλησίασαν στο 20-17 και με τον άσο του Δρογκάρη και το… “πιαστό” του Αμπανόζ στο 21-20 κάνοντας ντέρμπι τον αγώνα.

Παρά την πίεση ο Εθνικός κατάφερε να αντιδράσει και με τον Σέιφερτ να κάνει το 22-20 και στο τέλος με τον Ναϊτ να φθάσει στο 25-22 και το 1-0.

Άντεξε στην πίεση

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το δεύτερο σετ όπου Παναθηναϊκός και Εθνικός πρόσφεραν εντυπωσιακό θέαμα με τους “κυανόλευκους” να προηγούνται με 9-16, ο Παναθηναϊκός να επιστρέφει κάνοντας το 22-20 αλλά στο τέλος να χαμογελάνε οι Πειραιώτες που με το 31-29 έκαναν το 2-0.

Η ομάδα του Πειραιά έχοντας ψυχολογία από το πρώτο σετ με πολύ καλό μπλοκ και πρωταγωνιστεί τον Σπυριούνη έκανε το 8-3 και με μπλοκ του Αμπανόζ στον Ανδρεόπουλο το 14-7. Μια διαφορά που κράτησε μέχρι το 17-11  δείχνοντας πως θα έφθανε εύκολα στην κατάκτηση του σετ.

Ο Παναθηναϊκός όμως με ένα εντυπωσιακό σερί και τους Μπέλο-Σίλμπερνάγκελ φρόντισε να βάλει φωτιά στο παιχνίδι όταν ισοφάρισε σε 18-18.

Ο Μπολζάνι έφερε για πρώτη φορά τους “πράσινους” μπροστά στο σκορ με το 20-19 και 21-20 γία να έρθει ο Μπέλος να κάνει το 22-20 ξεσικώνοντας τους πάντες στο γήπεδο.

Ο Εθνικός με ένα σερί προσπέρασε με 21-23 και έφθασε με τον Σπυριούνη στο 24-23 και τον Ναϊτ στο 26-25, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έκανε το 27-26 αγγίζοντας την ισοφάριση με μπλοκ του Σίλμπερνάγκελ στον Σέιφερτ.

Οι φιλοξενούμενοι με τον εξαιρετικό Σπυριούνη ισοφάρισαν σε 27-27 και με το μπλοκ του Σέιφερτ στον Μπέλο πέρασαν μπροστά με 28-27 και λίγο μετά με 28-29. Το λάθος σερβίς του Σέιφερτ έφερε το 29-29 αλλά κάπου εκεί Μαντέκας και μπλοκ του Τουρνάκη στον Μπέλο έγραψαν το 31-29 και το 2-0 για τον Εθνικό που έμεινε όρθιος στα κρίσιμα σημεία.

Έγραψε ιστορία

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός κράτησε την αυτοσυγκέντρωση και τον πολύ καλό ρυθμό που είχε σε όλο το παιχνίδι και έφθασε στη νίκη και το τρίποντο που μάλιστα ήταν και η πρώτη του απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Με αποτελεσματικές επιθέσεις οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα απέκτησαν το προβάδισμα από την αρχή του σετ με 8-6 και 16-11 απέναντι στους “πράσινους” που έδειξαν να μένουν από δυνάμεις και κυρίως από ψυχολογία. Παρά το προβάδισμα του Εθνικού οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-16 αλλά αυτή η προσπάθεια τους δεν είχε συνέχεια καθώς οι Πειραιώτες με όπλο τους το μπλοκ έκαναν το 21-17 και το 24-21.

Ο Παναθηναϊκό και με τον Μπέλο μείωσε στο 24-23 αλλά ο Γιάννης Μαντέκας  το έκανε το 25-23 και το 3-0 που χάρισε το τρίποντο στους “κυανόλευκους” και την 3η νίκη τους στην Volleyleague.

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Η υποδοχή μας δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Εγινε ένας νευρικός αγώνας και δεν είχαμε σταθερή την αλλαγή. Αρα, παρόλο την προσπάθεια που κάναμε δίκαια χάσαμε τον αγώνα. Η παράταση του 2ου σετ ήταν σημαντική. Δε μπορέσαμε να τελειώσουμε τις κόντρα επιθέσεις και αυτό ήταν σημαντικό».

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς Σάκης Ψάρρας ο οποίος μάλιστα αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο Μετς όπου τον Ιανουαρίο του 2012 είχε δώσει με τον Παναθηναϊκό (κόντρα στον Παμβοχαϊκό) το τελευταίο ματς της καριέρα του ως αθλητής στην Ελλάδα: «Η ζωή κάνει κύκλους. Είχα παίξει εδώ για τελευταία φορά με τον Παναθηναϊκό το 2012 και μετά έφυγα στη Ναρμπόν. Ήταν πολύ σημαντική νίκη για μας. Καταφέραμε και κάναμε καθαρή νίκη μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Η ομάδα αντέδρασε καλά. Μας βοήθησε πολύ ο Σπυριούνης, η υποδοχή μας. Είχαμε και νεκρά διαστήματα που παραλίγο να μας κοστίσουν, αλλά αντιδράσαμε σωστά. Ερχονται άλλα δύσκολα ματς με Εθνικό και Νίκη σε μία εβδομάδα».

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεωργουλέας

1ο σετ: 7-8, 12-15, 17-21, 22-25

2ο σετ: 3-8, 8-16, 21-20, 29-31

3ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 23-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν: 4 άσσοι, 47 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 22-25, 29-31, 23-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 15 (12/13 επ., 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/2 επ., 1 άσσο), Μπέλος 13 (10/29 επ., 3 άσσοι), Ανδρεόπουλος 5 (5/10 επ., 56% υπ. – 34% άριστες), Πανταλέων 7 (3/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μπολζάνι 6 (6/15 επ., 45% υπ. – 36% άριστες) / Γκούζντα (λ. – 47% υπ., 18% άριστες), Ρουσόπουλος, Ένσινγκ 3 (3/7 επ., 25% υπ. – 00% άριστες).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 11 (8/18 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ, 38% υπ -12 % άριστες), Τουρνάκης 7 (4/6 επ, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Νάιτ 19 (15/33 επ, 1 άσσο, 3 μπλοκ), Σέιφερτ 7 (4/10 επ, 3 μπλοκ), Αμπανόζ 5 (2/2 επ, 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 1 (14/23 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 07% άριστες) / Βολουδάκης (λ. -70% υπ., 47% άριστες), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης, Ράμος 1 (1 μπλοκ).

Εντυπωσιακός ήταν ο Εθνικός Πειραιώς κόντρα στην Βοϊβοντίνα στην 2η ημέρα του τουρνουά της Σύρου, καθώς οι «κυανόλευκοι» του Σάκη Ψάρρα επικράτησαν 3-2 των Σέρβων και έγραψαν ιστορία με την πρώτη τους νίκη σε διεθνές επίπεδο.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Εθνικός Πειραιώς κόντρα στην Βοϊβοντίνα και δικαίως κέρδισε το ζεστό χειροκρότημα των Συριανών φιλάθλων.

Οι νεοφώτιστοι του Πειραιά στο πρώτο τους διεθνές παιχνίδι φρόντισαν να παρουσιάσουν μια πολύ καλή εικόνα και με το 3-2 να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο 4ο Διεθνές Τουρνουά Νοτίου Αιγαίου.

Οι «κυανόλευκοι» φρόντισαν να δείξουν από την αρχή τις διαθέσεις τους αφού εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη των Σέρβων και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση έφθασαν στο 2-0 κατακτώντας τα σετ με 25-21 και 28-26.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Νόβι Σαντ ανεβάζοντας την απόδοσή τους με το 25-19 και 25-20 ισοφάρισαν σε 2-2 και με ανατροπή στο ταϊ-μπρεϊκ έφθασαν μια ανάσα από τη νίκη όταν και έκαναν το 14-13.

Οι Πειραιώτες όμως περισσότερο ψύχραιμοι και με περισσότερο θέληση με ένα σερί έκαναν το 14-16 παίρνοντας τη νίκη με 3-2.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 26-28, 25-19, 25-20, 14-16)

Εθνικός (Σ. Ψάρρας) : Μαντέκας 7π., Σπυριούνης 14 (13/26), Αμπανόζ 6, Νάιτ 27 (24/55), Σέιφερτ 12, Τουρνάκης 5, Βολουδάκης (λ), Δελιπρίμης 5, Δημητούλης 1, Ράμμος, Τάτσης, Χατζηνικολάου.