Ένα… δικό της Κύπελλο έχασε η Στουτγκάρδη του Αθανασόπουλου (fot-vid)

Στον τίτλο της  φιναλίστ Κυπέλλουχου Γερμανίας, αρκέστηκε την Κυριακή στο Μανχάιμ η Στουτγκάρδη του Γιάννη Αθανασόπουλου,  που έχασε στα σημεία από την Δρέσδη, έναν “δικό του” τίτλο,  την 4η γερμανική του κούπα στο θεσμό.

Ο 42χρονος προπονητής από τον Χολαργό, σε ένα συγκλονιστικό ματς με αλλεπάλληλες ανατροπές, μπροστά σε 10.700 θεατές, μέχρι και το τρίτο σετ με 2-1 σχεδόν… χάιδευε το βαρύτιμο τρόπαιο.

Ακόμη και όταν ξέφυγε με 21-16 και 24-22 στο δ’ σετ, όλοι πίστεψαν πως ήταν θέμα χρόνου να σηκωθεί σαν τρελός από τον πάγκο και να ξεχυθεί στο γήπεδο, όμως η προσεχής αντίπαλος της Σαντορίνης στους “8” του Challenge Cup, με την τύχη στο πλευρό της ισοφάρισε 2-2.

athanasopoulos

Το 50 σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς καθώς η Στουτγκάρδη ήταν μπροστά και στο 5ο σετ με 14-12 και 15-14, αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς και έτσι η “επτάψυχη” Δρέσδη πήρε με 3-2 (25-19, 20-25, 21-25, 28-26, 17-15) στις λεπτομέρειες τη νίκη και τον τίτλο, όπως είχε κάνει και στον τελικό Κυπέλλου του 2016 κόντρα στην ομάδα του Αθανασόπουλου, που είχε MVP και τοπ σκόρερ με 37 πόντους του τελικού την Αμερικανίδα Ρίβερς.

Για τη Δρέσδη αυτό ήταν το 6ο Κύπελλο στην ιστορία της (1999, 2002, 2010, 2016, 2018, 2020) με τα τρία τελευταία μάλιστα να τα πανηγυρίζει στο ίδιο γήπεδο, στην SAP Αρένα του Μανχάιμ, που μετά την πρόσφατη συμφωνία των διοργανωτών θα φιλοξενεί τους τελικούς του Κυπέλλου έως και το 2025.

86291174_2743049905730217_5831618380175507456_o

H ομάδα του Έλληνα τεχνικού, που φέτος έχει ταλαιπωρηθεί πολύ από τραυματισμούς, παρά την απογοήτευση για την απώλεια του τροπαίου στον… πόντο, καλείται άμεσα να την ξεπεράσει, αφού μπροστά της έχει μία ακόμη πρόκληση να εδραιωθεί στην ελίτ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Stutgart_kypello

“Ένας τελικός είναι πάντα 50:50. Η Δρέσδη είναι μια ισχυρή ομάδα. Νομίζω ότι ελέγχαμε το παιχνίδι μέχρι το 21-16 στο τέταρτο σετ αλλά στη συνέχεια χάσαμε την συγκέντρωσή μας. Είχαμε ακόμα την ευκαιρία να κερδίσουμε, αλλά δεν μπορούσαμε να το ολοκληρώσουμε. Γι ‘αυτό χάσαμε τον τελικό. Οι κοπέλες τα έδωσαν όλα και αγωνίστηκαν για κάθε μπάλα. Είμαστε απογοητευμένοι, αλλά θα σηκωθούμε και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε…» δήλωσε ο Γιάννης Αθανασόπουλος που στο τέλος του ματς, παρά την απώλεια του τίτλου, γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους της ομάδας.