Έπιασε δεκατριάρι…ο ΟΦΗ, νίκες για ΑΕΚ-Απόλλωνα

Δεκατρία παιχνίδια αήττητος στο πρωτάθλημα της Α2 (8/8) και το Κύπελλο Ελλάδος (5/5) συμπλήρωσε η ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ, η οποία επικράτησε στο ντέρμπι της 8η αγωνιστικής του Α1 ομίλου της Α2 ανδρών, με 3-0 της Παλλήνης.  Πλέον η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη, αποσπάστηκε στο+6 απο την αθηναϊκή αντίπαλο του.
Στο τάι μπρέικ αν και προηγήθηκε 2-0 “καθάρισε” με 3-2 η ασταθέστατη ΑΕΚ το Μαρκόπουλο και διατήρησε την τρίτη θέση του ομίλου.
Στον Α2 όμιλο  η “ελαφρά ταξιαρχία” του Απόλλων βρέθηκε πίσω στο σκορ με  2-1 από τον Πανιώνιο μετά από ένα απίστευτο σετ (31-33), ωστόσο κατάφερε να  γυρίσει το ματς και να επικρατήσει με 3-2.

Στον Β1 όμιλο στο ντέρμπι της Πάτρας η Ολυμπιάδα νίκησε με 3-1 τον Απόλλωνα εκτός έδρας με τα τρία από τα τέσσερα σετ να έχουν χιτσκοκικό φινάλε. Σημαντική νίκη πήρε και ο Άρης με 3-0 κόντρα στην Ελπίδα, ενω η πρωτοπόρος Νίκη Αιγινίου έκανε περίπατο με τον Πήγασο Κοζάνης.

Στο ντέρμπι του Β2 ομίλου, ο Νέστωρας επικράτησε εύκολα του Μακεδονικού και η Κομοτηνής νίκησε τον Αίαντα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.  Στην τρίτη θέση του ομίλου οι Σέρρες που επικράτησαν του Περσέα.

Α2 Ανδρών – Α’ όμιλος – 1ος υποόμιλος
8η αγωνιστική
Σάββατο 28 Ιανουαρίου

ΟΦΗ – ΑΟ Παλλήνη 3-0 (25-22,25-19,25-20)

ΑΕΚ Αθηνών – ΑΟ Μαρκοπούλου 3-2 (26-24,25-16,22-25,21-25,15-12)

Κυριακή 29 Ιανουαρίου

Παραλίας 14.00: ΑΟ Καλαμάτα 80 – ΣΦΠ Χανίων, Διαιτητές: Κτενάς, Τσουμελέας

Μ. Μερκούρη 15.00: ΟΠΕ Ρεθύμνου – ΑΟΝΣ Μίλων, Διαιτητές: Τραχαλάκη, Γιαννόπουλος

Ρεπό ο Πανερυθραϊκός

Α2 Ανδρών – Α’ όμιλος – 2ος υποόμιλος

ΓΣ Απόλλων – ΓΣ Πανιώνιος 3-2 (25-17,20-25, 31-33, 25-16,15-8)

Π. Σαλπέας 15.00: Εθνικός ΟΦΠΦ – ΑΟ Μυτιλήνης, Διαιτητές: Πρέντζας, Χαμπιλού

Ροδίων Παιδεία 16.00: Ροδίων Άθλησις – ΑΣ Ιωνικός, Διαιτητές: Σταρίδας, Ζώης

Α2 Ανδρών – Β’ όμιλος – 1ος υποόμιλος

ΣΠΑ Καρδίτσας – ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας 3-1 (25-22,25-23,23-25,25-22)

ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου – ΑΣ Πήγασος Κοζάνης 3-0

ΑΣ Άρης – ΑΣ Ελπίς 3-0 (29-27,25-19,25-20)

ΑΣΠ Απόλλων – ΑΕΠ Ολυμπιάς 1-3 (26-24,25-27,25-27,20-25)

Ρεπό η ΕΑ Πατρών

Α2 Ανδρών – Β’ όμιλος – 2ος υποόμιλος

ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής – ΑΠΣ Αίας Ευόσμου 3-1 (27-25,25-21,26-28,25-21)

ΑΜΣ Νέστωρ – ΑΣ Μακεδονικός 3-0 (25-21,25-19,25-19)

ΑΟ Σερρών – ΟΠΑΘ Περσέας 3-0 (25-19,25-19,25-21)

Αλεξ/πολης 18.00: ΓΕ Αλεξανδρούπολης – Πήγασος Πολίχνης, Διαιτητές: Παπαχρήστου, Μαρκάτσας