Επιτυχημένη πρεμιέρα για τη Δραπετσώνα

Με τον ιδανικότερο τρόπο μπήκε στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, η Δραπετσώνα η οποία επικράτησε σε αγώνα-θρίλερ εκτός έδρας του ΑΣ Φοίνικα, με 0-3 (24-26, 25-27, 18-25).

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Χατζηδημητρίου ανέτρεψε δύο φορές προβάδισμα των γηπεδούχων με  20-17 και 22-19 και επικράτησε στο φινάλε με 24-26.

Μεγάλη ανατροπή είχαμε και στο δεύτερο σετ όπου αν και ο Φοίνικας είχε προβάδισμα με 24-21, η Δραπετσώνα βρήκε τη δύναμη και το πάθος να γυρίσει το σετ με το εντυπωσιακό 25-27.

Με φόρα και ψυχολογία από την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ, η Δραπετσώνα πήρε και το τρίτο σετ εύκολα με 18-25 και συνολικό σκορ με 3-0.

Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Τριανταφυλλόπουλου και Κατσούλη.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ: (Μπαμπούνης) Βυθούλκα, Κόρδα, Νικολάου, Κουρτάκη, Βλασοπούλου, Λαμπιτσάκη, Χριστοφοράκη (λ), Χαλτούπη (λ), Φώτη, Παλλημέρη.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Βαγγή, Χατζηπέτρου, Καραγιαννίδη, Μπουρέλι, Τζώρτζη, Κουμβάκη, Κρεμμύδα (λ), Δούκα.

Τα  αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Β’ εθνικής έχουν ως εξής:

ΑΟΝ Αργυρούπολης-ΟΦΑ Απολλώνιος 3-0, ΑΟΝΣ Μίλων-ΑΠΣ Αλίμου 0-3, ΑΓΟΓ Ευρυάλη-ΑΟ Θρίαμβος 0-3, ΑΟ Πήγασος-ΑΕΓ Αιξωνή 1-3, ΑΓΣ Αρτεμις-ΑΕ Αίολος Ταύρος 3-0, ΑΦΜΣ Φοίνιξ-ΔΑΣ Δραπετσώνας 0-3

Βαθμολογία: ΔΑΣ Δραπετσώνας, ΑΟ Θρίαμβος, ΑΠΣ Αλίμου, ΑΓΣ Αρτεμις & ΑΟΝ Αργυρούπολης 3 βαθμοί (3-0 σετ), ΑΕΓ Αιξωνή 3(3-1), ΑΟ Πήγασος Χαϊδαρίου 0(1-3), ΟΦΑ Απολλώνιος, ΑΕ Αίολος Ταύρος, ΑΟΝΣ Μίλων, ΑΓΟΓ Ευρυάλη & ΑΦΜΣ Φοίνιξ 0(0-3)  .