ΕΣΠΑΑΑ: Συνεχίζει στην κορυφή η Ένωση Βύρωνα

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Β΄εθνικής  γυναικών ΕΣΠΑΑΑ παρέμεινε η Ένωση Βύρωνα η οποία επικράτησε για την 11η αγωνιστική 3-0 (25-19, 25-13, 25-20) του ΓΣ Κερατέας ενώ ακολουθεί με ένα πόντο διαφορά η ΑΕ Αμπελοκήπων.

Τα κορίτσια του Κυριαζή επικράτησαν άνετα της αδύναμης Κερατέας που βρίσκεται στην προτελευταία θέση, στο πρώτο παιχνίδι τους για το 2017, με κορυφαία την αρχηγό και πασαδόρο, Αντουβά, που για μία ακόμα φορά ενορχήστρωσε μαεστρικά  το πασιγκ γκέιμ του Βύρωνα. Εξαιρετική για ένα ματς ακόμη και η σπουδαία σκόρερ και διαγώνια, Ιουλία Ζώρζου.

Οι γηπεδούχες πήραν το πρώτο σετ με 25-19 με την ομάδα της Κερατέας,να μην μπορεί να βρει λύσεις στην υποδοχή και στον τομέα της δημιουργίας.

Η διαφορά δυναμικότητας έκανε τις παίκτριες της Ένωσης να υποτιμήσουν τον αντίπαλο στο δεύτερο σετ με αποτέλεσμα, ο ΓΣ Κερατέας να προηγηθεί με 1-6 στο ξεκίνημα.

Τα δύο γρήγορα ταιμ ουτ των γηπεδούχων καθώς και οι φωνές του προπονητή κ. Κυριαζή, ξύπνησαν τα κορίτσια της Ενωσης τα οποία ανέβασαν την απόδοση τους και επικράτησαν με 25-13 ενώ το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικό, με το σετ να τελειώνει στο 25-20 και συνολικό σκορ 3-0.

Καλή η διαιτησία των Παναγιώτα Ράντσιου-Τάσου Κουτσομπόρη.