ΕΣΠΕΔΑ: Αγχωτική νίκη του Θριάμβου

Με  νίκη πιο δύσκολη απ’ ότι φανερώνει  το τελικό 3-1, επικράτησε ο Θρίαμβος το βράδυ της Τετάρτης, κόντρα στην Ευρυάλης για την 12η αγωνιστική της Β’ Εθνικής ΕΣΠΕΔΑ και διατήρησε τη διαφορά του ενός πόντου από την πρωτοπόρο Άρτεμις.

Άνετα πήρε το πρώτο σετ ο Θρίαμβος με 25-19 από καρφί της Κοκλανάκη. Στο δεύτερο  σετ η ομάδα του Χαϊδαρίου με την Χριστοδούλου προηγήθηκε με+6 (22-16) και στη συνέχεια χαλάρωσε.

Αποτέλεσμα να  αξιοποιήσει την ευκαιρία η ομάδα της Γλυφάδας και με σερί 7-1 από τις Μπαλή, Μαρκοπούλου,Μαγγίνα, έφερε το ματς στα ίσια με 23-23. Ένα κρίσιμο λάθος των παικτριών της Ευρυάλης και η Χριστοδούλου στη συνέχεια, βοήθησαν το Θρίαμβο να πάρει το σετ με 25-23 και να προηγηθεί με 2-0.

Ανατροπή είχαμε στο τρίτο σετ όπου ο Θρίαμβος πήρε προβάδισμα 20-15 με την Εικοσπεντίδου αλλα και πάλι η Ευρυάλη δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Η κατακόρυφη άνοδος των έμπειρων Μαρκοπούλου, Μαύρου και η εξαιρετική υποδοχή  της Μαγγίνα, έφερε νέο σερί 3-9 και η Ευρυάλη πήρε το προβάδισμα με 23-24. Η ασταμάτητη  αρχηγός των φιλοξενούμενων Ειρήνη Μπραβάκου, υπέγραψε το 23-25 και η Ευρυάλη μείωσε σε 2-1.

Θρίλερ είχαμε και στο τέταρτο σετ όπου οι παίκτριες της Λίας Μήτση δεν μπορούσαν να ξεφύγουν από την παθιασμένη Ευρυάλη. Έτσι το αρχικό 9-5 έγινε 9-10, το 14-10, 14-14, οι δυο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι το 18-17.

Με ξέσπασμα των Κοκλανάκη-Χριστοδούλου ο Θρίαμβος αποσπάστηκε με 21-17, η Μπραβάκου μείωσε σε 24-22 και απείλησε με τάι μπρέικ. Η Χριστοδούλου για πολλοστή φορά με καρφί, λύτρωσε τον Θρίαμβο με 25-22,και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τα σετ: 3 – 1 (25-19, 25-23, 23-25, 25-22)

Θρίαμβος (Μήτση): Πετρουλάκη, Κοκλανάκη, Εικοσπεντίδου, Χριστοδούλου, Λυμπεροπούλου, Στρατίκη / Τσαβδαρίδου (λ), Μπενέτση, Πεδουλάκη, Βερνάδου, Δρούγκα, Κρύτσαλη (λ).

Ευρυάλη (Γκούντας): Παπασπυροπούλου, Μπραβάκου, Ηλιακοπούλου, Μπαλή, Μαγγίνα, Μαρκοπούου / Καραμπαλή (λ) , Μαύρου, Κατσιλιέρη, Καλόσακα.