ΕΣΠΕΔΑ: Νίκη ψυχής για την Ένωση Ιλίου

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κράτησε 135 λεπτά, η Ένωση Ιλίου επικράτησε με 3-2 σετ στο ντέρμπι κορυφής της μαχητικής Ίριδας, που κοουτσάρει ο βετεράνος διεθνής Άκης Χατζηαντωνίου, διατήρησε το αήττητο για έκτο παιχνίδι και την πρωτιά  της βαθμολογίας, αφού πλέον είναι δύο βαθμούς μπροστά από την αντίπαλο της στο πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας ΕΣΠΕΔΑ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Ένωση αφού μπήκε πολύ δυνατά και πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 25-17 και 25-19 δείχνοντας πως πηγαίνει για καθαρό τρίποντο. Στο τρίτο σετ όμως η Ίριδα έβγαλε την αντίδραση της αξιοποίησε τα λάθη της Ένωσης και μείωσε σε  2-1 με 25-19.

enosi-ilioy-irida-fasi-890000

Στο τέταρτο σετ η Ίριδα με φόρα και ψυχολογία ξέφυγε στα μισά του σετ και έφερε την αναμέτρηση στα ίσια με  25-14 και 2-2 στέλνοντας το παιχνίδι στο τάϊ μπρέϊκ.

Εκεί οι δύο ομάδες σε σετ –θρίλερ που πήγε πόντο, πόντο έκαναν κατάθεση ψυχής με την Ένωση να βρίσκει δυνάμεις και να παίρνει στις λεπτομέρειες το σετ με 16-14 και  το ματς με 3-2 και δύο υπερπολύτιμους πόντους.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 19-25, 14-25, 16-14

Ένωση Ιλίου (Νικούλη): Καλιαφεντάκη, Καραγιαννίδη (λ), Μπανάσιου, Χατζάκη, Καποδίστρια, Νταμάϊ, Μπούτα, Καραχάλιου (λ), Ντασιώτη, Κουτσοδημητροπούλου, Δήμα, Βήχου, Δίγκα, Κοχιαδάκη

Ίριδα (Χατζηαντωνίου): Λεζινώ (λ), Κατσιγιάννη (λ), Σπηλιακοπούλου, Αλβέρτη, Παπαγεωργίου, Μαγγίνα, Κασάπογλου, Ρήγα, Καλκαβούρα, Πανταζοπούλου, Κόλλια, Δημακοπούλου, Τζόβολου, Κούκα

1. ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας  0  (0-18).

* Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Κυριακή 27/11 με τον αγώνα ΑΟ Σαρωνικός-ΑΟΠ Μοσχάτου στις 13.00

Τοπική κατηγορία 2

Στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών παρέμειναν στην κορυφή Ειρήνη και ΑΟ Αστέρας. Τα αποτελέσματα:

Μανδραϊκός ΑΟ – ΓΣ Ειρήνη 0-3,

ΓΣ Περάματος-ΑΟ Τελαμών 3-2,

ΑΟ Αστέρας-ΑΟ Κελεός 3-0.