ΕΣΠΕΔΑ: Δραματική νίκη του Θριάμβου στην Αργυρούπολη

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Θρίαμβος το βράδυ της Τετάρτης, επικρατώντας εκτός έδρας της Αργυρούπολης με 3-2 σετ  στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής γυναικών της ΕΣΠΕΔΑ.

Η ομάδα  του Χαϊδαρίου έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα αφού πήρε τα δύο πρώτα σετ με 19-25, 13-25. Το τρίτο σετ ήταν δραματικό, με την Αργυρούπολη με τη βοήθεια του κόσμου της, να κάνει αντεπίθεση διαρκείας και ύστερα από μεγάλη μάχη να το κερδίζει με 26-24 και να μειώνει σε 1-2.

Εξίσου συναρπαστικό ήταν και το τέταρτο σετ, με την γηπεδούχο ομάδα να επικρατεί και πάλι, με 25-21 και να οδηγεί το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Eκεί είχαμε νεο θρίλερ όπου οι παίκτριες της Μήτση, αρχικά προηγήθηκαν με 5-8, ο ΑΟΝΑ με σερί 4-0 πέρασε μπροστά με 9-8 και 11-10. Ο Θρίαμβος με αυτοσυγκέντρωση, καθαρό μυαλό και λιγότερα λάθη, ισοφάρισε σε 11-11 και ξέφυγε με 11-14, οι γηπεδούχες πλησίασαν στο 12-14 αλλα τελικά ο σύλλογος του Χαϊδαρίου απέδρασε με 12-15 και συνολικό σκορ 2-3 που τον κράτησε στη δεύτερη θέση ισόβαθμο, με 23 βαθμούς με τον Άλιμο και τέσσερις πίσω απο την πρωτοπόρο Άρτεμις αλλα και με ένα αγώνα λιγότερο.

Tα σετ: 2-3 (19-25, 13-25, 26-24, 21-25, 12-15)

Αργυρούπολη (Αρναούτης): Σκαρπέτη, Τσελίκη, Μπόκα, Γούλα, Μπουντούρογλου, Λιαδάκη, / Κολομητρούση (λ), Βελούδου,Μπαλδώκα, Χαλκίδου, Καφίρη

Θρίαμβος (Μήτση): Πετρουλάκη, Κοκλανάκη, Εικοσπεντίδου, Χριστοδούλου, Λυμπεροπούλου, Βερνάδου / Τσαβδαρίδου (λ), Δρούγκα, Μπενέτση, Στρατίκη.

Βραδιά θρίλερ σε τρία γήπεδα

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 10η αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β΄ εθνικής, ο Μίλωνας έκοψε βαθμό απο την πρωτοπόρο Άρτεμις η οποία χρειάστηκε να κανει μεγάλη ανατροπή απο 2-0 που βρέθηκε να χάνει απο τον μαχητικό Μίλωνα, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και να νικήσει στο  ται-μπρέικ εύκολα με 2-3 (25-17, 25-18, 16-25, 20-25, 8-15).

Στο πέμπτο σετ κρίθηκε και το γειτονικό ντέρμπι της Δραπετσώνας με τον Απολλώνιο που κέρδισε η ομάδα του Κερατσινίου η οποία βρέθηκε μπροστά με 1-2, η Δραπετσώνα ισοφάρισε σε 2-2 στο τάι μπρέικ οι παίκτριες του Δεναξά προηγήθηκαν με 10-14, οι γηεπεδούχες με σερί 5-0 πέρασαν μπροαστά με  15-14 αλλα οι νικήτριες το “καθάρισαν” με 15-17 και 2-3.  Χιτσκοκικό φινάλε είχαμε και στον αγώνα του Φοίνικα με την Αιξωνή όπου τελικά οι φιλοξενούμενες επικράτησαν με 2-3 και στέρησαν απο την γηπεδούχο ομάδα την πρώτη τους νίκη.

12.ΑΦΜΣ Φοίνιξ 1(6-30).

**ΑΟ Θρίαμβος, ΑΠΣ Αλίμου, ΔΑΣ Δραπετσώνα ,ΑΟΝΣ Μίλων  έχουν 1 αγώνα λιγότερο και  ο  ΟΦΑ Απολλώνιος  2 αγώνες λιγότερους.