ΕΣΠΕΔΑ: Τρίποντο-λύτρωση για την Ευρυάλη

Σπουδαία νίκη που της έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα πέτυχε η Ευρυάλη Γλυφάδας η οποία κέρδισε 3-0 τον Μίλωνα για την 8η αγωνιστική της Β΄εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ. Οι παίκτριες του Κώστα Γκούντα κατάφεραν να πάρουν την πρώτη εντός έδρας νίκη στο κλειστό «Μάκης Λιούγκας» μετά από τέσσερις σερί ήττες. Με το τρίποντο αυτό η ομάδα των νοτίων προαστίων σκαρφάλωσε στην 7η θέση με 11 βαθμούς.

Κορυφαία του αγώνα η έμπειρη κεντρική, Νατάσα Μαρκοπούλου, η οποία έδωσε ρεσιτάλ από την γραμμή του σέρβις καθώς στο πρώτο σετ πήγε στο 14-13 και έφυγε όταν τελείωσε το σετ με 25-13(!). Στη συνέχεια οι γηπεδούχες πήραν εύκολα και το δεύτερο σετ με 25-15 ενώ στο τρίτο είχαμε ντέρμπι.

Η ομάδα της Ν. Σμύρνης ξέφυγε με 19-21 αλλά οι νικήτριες με τις, Μαύρου, Μπραβάκου, Μαγγίνα, Ηλιακοπούλου, Μπαλή, κατάφερε να επικρατήσει με 25-23 και να «κλειδώσει» το υπερπολύτιμο τρίποντο. Από τις φιλοξενούμενες ξεχώρισαν Χάνα, Λουζιώτη, Κουλατσίδου.

Τα σετ: 25-13, 25-15, 25-23

Ευρυάλη (Γκούντας): Μπαλή, Μαγγίνα, Μαρκοπούλου, Ηλιακοπούλου, Μπραβάκου, Μαύρου, Καράμπαλη(λ) Καλόσακα

Μίλωνας: ( Βάλσαμος): Κουλατσίδου, Λουζιώτη, Μονάχου, Δικάρου, Αναστασοπούλου, Βαζάκα, Χάνα (λ), Κουφάκη, Τσότσου, Ταβελίδου, Τσαγκουμάγκου, Δημητριάδη, Νίκα.

Μαρκοπούλου: «Πήραμε ψυχολογία»

Μετά το παιχνίδι, ο προπονητής της Ευρυάλης, Κώστας Γκούντας, δήλωσε στον Volleyplanet.gr: “Ήταν σημαντική νίκη που θα μας βοηθήσει  για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Είμαι ικανοποιημένος που πήραμε την πρώτη εντός έδρας νίκη και το συνδυάσαμε με καλή εμφάνιση. Μη ξεχνάμε ότι η Ευρυάλη είναι μια ομάδα που δημιουργήθηκε από την αρχή το καλοκαίρι και έψαχνε την χημεία της.»

Από την άλλη πλευρά, η Μαρκοπούλου που μεταγράφηκε το καλοκαίρι μετά από έξι χρόνια στην Ηλιούπολη, σχολίασε: « Πήραμε μια νίκη-ανάσα και το σπουδαίο ήταν ότι έγινε μέσα στην έδρα μας. Κερδίσαμε εκτός από το τρίποντο, ψυχολογία και ηρεμία για τη συνέχεια. Όπλο μας ήταν το σέρβις όπου βρήκαμε ρυθμό και πιέσαμε την υποδοχή του Μίλωνα.»

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.