ΕΝΩΣΕΙΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

ΕΣΠΕΚΕΛ:Σπουδαία νίκη-ανατροπή για Ασκληπιό

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα για τις κορασίδες του Ασκληπιού στο Final 4 της Περιφέρειας κεντρικής Ελλάδας (ΕΣΠΕΚΕΛ).  Η ομάδα των Τρικάλων αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0  αλλά και 16-20 στο 4ο σετ κατάφερε να πάρει  την νίκη με 3-1 κόντρα στον Αλμυρό Βόλου.

Ο Αλμυρός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε απ την αρχή και κατάφερε να πάρει το σετ με 17-25. Στο δεύτερο σετ  είχαμε αλλαγή σκηνικού με τον Ασκληπιό μετά το αρχικό 3-3 να εκτοξεύει την διαφορά φτάνοντας στο τελικό 25-17 κάνοντας το 1-1.

Στο 3ο σετ  μετά το αρχικό 8-8 ο Ασκληπιός πήρε κεφάλι στο σκορ με 19-13 με τον Αλμυρό όμως να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια 20-20. Ένα 4-0 για τον Ασκληπιό όμως δεν ήταν αρκετό μια και ο Αλμυρός απάντησε αμέσως με 0-3, με το σετ να εξελίσσεται σε θρίλερ που κατέκτησε ο Ασκληπιός με 25-23.

Στο 4ο σετ ο Αλμυρός είχε το προβάδισμα στο σκορ με 2-5 και 12-15 για να φτάσουμε στο 16-20. Και ενώ όλα έδειχναν το ματς θα ξεκαθάριζε στο ται μπρέϊκ με ένα εκπληκτικό σερί 9-0 ο Ασκληπιός πήρε το σετ 25-20 και το παιχνίδι με  συνολικό σκορ  3-1 σετ

Τα σετ  17-25, 25-17,  25-23,  25-20

Ασκληπιός (Παναγιάρη Σ.) Γεωργίου Μ. Ντιρογιάννη Α. Προβίδα Κ. Παπαθεοδώρου Ε. Χύτα Μ. Τσιούκα Γ. Γατσά Ε. Γεωργάκη Ε. Πουλιανίτη Ε. Βασιλοπούλου Δ. Γεωργίου Η. Βράκα Ρ. Αναγνώστου Ε. Σκέμπη Β.

Γ.Σ. Αλμυρού (Ντάλλας Η.) Παπακωνσταντίνου Α. Παπαδοπούλου Ε. Βουλτζίδη Σ. Αγραφιώτη Χ. Γιόλα Ο. Ξάνθη Π. Πανταζή Ι. Ζαντώτη Θ. Ξάνθη Ε.

*Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ΓΣΕ Ελασσόνας-ΕΑ Λάρισας 0-3 (21-25, 21-25, 18-25)