ΔΙΕΘΝΗ

‘Εβγαλε… 21 η Στράντζαλη, αλλά έχασε την παρτίδα

Η καλύτερη ίσως φετινή επίδοση της Ελληνίδας άσου στο πρωτάθλημα της Πολωνίας, δεν στάθηκε αρκετή στην ομάδα της, που έφυγε από το Κalisz με… άδεια χέρια.

Στο κρίσιμο ματς της 21ης αγωνιστικής με την Energa MKS Kalisz η Όλγα Στράντζαλη ήταν η καλύτερη αθλήτρια του γηπέδου. Αν και η παρέα της διεθνούς μας ακραίας προηγήθηκε με 1-0 σετ, στη συνέχεια οι γηπεδούχες καταφεραν στα σημεία, να βάλουν με 2-1 σετ τις βάσεις για την ανατροπή, στην οποία έφτασαν τελικά με 3-1 (23-25, 25-23, 25-23, 25-20) σετ.

Μακράν κορυφαία παίκτρια της Πίλα η Στράντζαλη με 21 πόντους και πολύ καλά στατιστικά (2 άσοι, 19/36 επιθέσεις, 44% υπ, 32% αρ.). Τοπ σκόρερ του αγώνα με 25 πόντους η Κέτσμαν των γηπεδούχων.

Στην βαθμολογία, η 8 Πίλα έδωσε το δικαίωμα στην 9η αντίπαλό της να την “πιάσει” στους 19 βαθμούς, με την παρέα της Στράντζαλη όμως να έχει ένα ματς λιγότερο.