«Εξάποντο» κόντρα σε απουσίες, ταλαιπωρία, προγραμματισμό, ΑΟ Κύδων

Ο ΑΣ Ηλιούπολης ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι ουραγών στα Χανιά, επικρατώντας με 3-1 (25-22, 17-25, 27-25, 25-11) του τοπικού Κύδωνα, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Α΄ Ομίλου της Α2 Γυναικών, που του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει στο πλεονέκτημα στα μπαράζ, αποχαιρετώντας παράλληλα το 2017 με επιτυχία.  Σημαντικές επίσης νίκες  για Άρτεμις Κορυδαλλού, ΠΑΟΚ, Νίκη Αλεξανδρούπολης…

Στο κλειστό του Εθνικού Σταδίου Χανίων η ομάδα της Ηλιούπολης, που στο α’ γύρο γνώρισε την ήττα στην Αθήνα, από τις Κρητικοπούλες, χαρίζοντας τους έτσι την μοναδική φετινή τους νίκη,  είχε περισσότερους από έναν λόγο για τη νίκη.

athlitiko_ao kydon_as ilioupolis 1

Κάτι που φαινόταν σχεδόν σε κάθε σφιγμένη γροθιά των πανηγυρισμών των… 6 όλων κι όλων πεισμωμένων κοριτσιών του Παγανέλη για όσα πέρασαν, μέχρι να πάρουν τη νίκη: Λόγω του προγραμματισμού του αγώνα,  η ελλιπής αποστολή της Ηλιούπολης, αφού 3-4 παίκτριες είχαν πάει για Χριστούγεννα στο Χωρίο τους, ταξίδεψε ακτοπλοϊκώς με 9 μποφόρ περίπου 9 ώρες για να φτάσει στο Ηράκλειο και από εκεί άλλες  2.30 οδικώς για να φτάσει στο γήπεδο διεξαγωγής του αγώνα.

Φτάνοντας όμως εκεί «κομμάτια» είδαν με έκπληξη να διεξάγεται αγώνας τοπικού πρωταθλήματος παγκορασίδων και όσο πέρναγε ή ώρα να εξελίσσονταν σε ντέρμπι! Έτσι το  «στοίχημα» πλέον για τις φιλοξενούμενες, με την ώρα να έναρξης του παιχνιδιού να έχει καθυστερήσει περίπου μισή ώρα, 16.30 δηλαδή αντί των 16.00, ήταν πέρα από τη νίκη-οξυγόνο-ρεβάνς να προλάβουν και το πλοίο στο Ηράκλειο που έφευγε στις 21.30.

as ilioupolis_pagane;is

Όλα αυτά λοιπόν πείσμωσαν την Ηλιούπολη, που παρά τις αλχημείες του Παγανέλη λόγω των απουσιών και έλλειψης αλλαγών (έβαλε κεντρική τη λίμπερο, πασαδόρο την… κόρη του, που είχε να παίξει πάνω από μισό χρόνο) κατάφερε να κερδίσει τις γηπεδούχες, που για ένα ακόμη ματς δεν απέφυγαν τα λάθη και μετά το τρίτο σετ «κλειδί» του αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες , ξέμειναν από δυνάμεις, σε αντίθεση με την αθηναϊκή ομάδα, που με κορυφαίες την αρχηγό, Έφη Μυρίλα και την ασταμάτητη,Άντζελα Παπά, κάθε αθλήτρια «άγγιξε» σχεδόν την υπέρβαση.

ao_kydon_as ilioupolis

Τέλος καλό, όλα θα μπορούσε να είναι η λεζάντα της αγωνιστικής για τον τεχνικό της ομάδας της Ηλιούπολης, Γιάννη Παγανέλη, ο οποίος χαρακτήρισε σε δηλώσεις του στο Volleyplanet ως «απίστευτα και ανεπίτρεπτα πράγματα τη σημερινή Οδύσσεια που πέρασε: «Δυστυχώς υπάρχει μία πολύ μεγάλη…τι να πω τώρα…. Ζητήσαμε μετά από συνεννόηση με την Ομοσπονδία χθες το βράδι αναβολή, λόγω της αρχικής ανακοίνωσης περί απαγόρευσης απόπλου των πλοίων. Μετά από λίγες ώρες ακολούθησε η άρση της απαγόρευσης… Γύρω στις 20.00 – 21.00 μας ειδοποίησαν να συγκεντρώσουμε τις παίκτριες για να ταξιδέψουμε στις 00.00 για Ηράκλειο… Ερχόμαστε εδώ τελικά να παίξουμε και έχουνε βάλει αγώνα κορασίδων, κάτι που δεν γίνεται στην Αθήνα. Τι να πω, απίστευτα πράγματα! Εμείς διευκολύνουμε όσο μπορούμε τις επαρχιακές ομάδες να παίζουν την ώρα που θέλουν, να προλάβουν τα ταξίδια τους, δηλαδή ανεπίτρεπτα πράγματα για όλους.

Τώρα στο αγωνιστικό κερδίσαμε με 6 παίκτριες, χωρίς κεντρικές, με παίκτρια που είχε να παίξει ένα χρόνο, γενικά τρομάξαμε να τις μαζέψουμε κι αυτές τελευταία στιγμή. Απλά τα κορίτσια το πήρανε πολύ… πατριωτικά, πεισμώσανε για όλο αυτό το σκηνικό και για αυτό ήρθε το αποτέλεσμα» δήλωσε στο Volleyplanet o τεχνικός της Ηλιούπολης, που μαζί με τις αθλήτριές του «έγιναν καπνός» για να προλάβουν το πλοίο της επιστροφής.

athlitiko_ao kydon_asilioupolis

Από την πλευρά του ο τεχνικός του ΑΟ Κύδωνα, Δαμιανός Χατζηδαμιανού δεν έκρυψε την απογοήτευσή του, καθώς όπως τόνισε στο Volleyplanet χάθηκε ένα ματς που η νίκη ήταν κάτι περισσότερο από μονόδρομος για την ομάδα του: «Ήταν ένα παιχνίδι… εξάποντο για μας, για να μπούμε στα μπαράζ τουλάχιστον με 2 βαθμούς και να ξεκολλήσουμε από την τελευταία θέση. Οι κοπέλες στο α’ σετ με το που είδαν 6 μόλις αντιπάλους, χαλαρώσανε και υπήρχε λίγο… αναρχία στο παχνίδι μας. Στο β’ σετ, τα κορίτσια συγκεντρώθηκαν, ακολούθησαν κατά γράμμα την τακτική που’ χαμε πει και ισοφαρίσαμε 1-1 Το τρίτο σετ σετ χάθηκε στις λεπτομέρειες όπως δείχνει και το 27-25 του σκορ και μετά μας πήρε ο… κατήφορος.

Από δω και πέρα τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, είναι πολύ δύσκολο να «ξεκολλήσουμε» από την τελευταία θέση, μπαίνουμε λοιπόν στα μπαράζ με 1 βαθμό και πάμε να κυνηγήσουμε τα 6 παιχνίδια εκεί και ό,τι κάνουμε…».

Δείτε τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των ομίλων της Α2 Γυναικών

Α2 Γυναικών – Α’ όμιλος – 11η αγωνιστική
ΑΟ Κύδων Χανίων – ΑΣ Ηλιούπολης 1-3 (22-25, 25-17, 25-27, 11-25), Τραχαλάκη-Γιαννόπουλος
ΑΓΣ Άρτεμις Κορυδαλλού – ΑΟΝ Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας 3-0 (25-18, 25-19, 25-13), Μαρκάτης-Προκοπίου
ΓΣ Μεσσηνιακός – ΑΟ Ποσειδών Λουτρακίου 3-0 (25-13, 25-16, 25-17), Χανδρινός-Χριστοδουλόπουλος
Ένωση Βύρωνα – ΑΕ Αγ. Παρασκευής 3-2 (25-27, 18-25, 25-22, 25-22, 15-7), Βλάχος-Τουμπανάκης
Ρεπό ο ΟΠΕΡ
Δείτε την βαθμολογία ΕΔΩ.
Α2 Γυναικών – Β’ όμιλος – 1ος υποόμιλος – 10η αγωνιστική
ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης – ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων 3-2 (25-22, 23-25, 25-17, 22-25, 15-8), Παπαχρήστου-Σαρμίδης
ΑΟ Ν. Βύσσας – ΑΟ Καβάλας 3-2 (27-25, 23-25, 23-25, 25-21, 15-9), Σταματόπουλος-Μαργαριτίδης
ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση – ΜΑΣ Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου 0-3 (23-25, 19-25, 19-25), Μπουκουβάλα-Ισκάς
Α2 Γυναικών – Β’ όμιλος – 2ος υποόμιλος – 10η αγωνιστική
ΠΑΟΚ – ΕΟ Σταυρούπολης 3-0 (25-17, 25-11, 25-19), Δρανίτσας-Μπέλλος Ι.
ΑΣ Γιάννενα – ΕΑ Λαρίσης 0-3 (26-28, 20-25, 20-25), Φλούδας-Παυλάκης
ΓΣ Νίκαιας – ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων 3-0 (25-18, 25-18, 25-23), Παπαδογούλας-Αντωνούλης