ΓΑΛΛΙΑ: Ανατροπή με σούπερ Πρωτοψάλτη (στατ.)!

Με τον Θανάση Πρωτοψάλτη να σταματά στους 24π. και τον Ανδρέα Φράγκο (φωτό) να τον ακολουθεί με 15π., η Ναρμπόν με φοβερή ανατροπή υπέταξε στο τάι μπρέι την πρωταθλήτρια Τουρ και έσπασε το… ρόδι τη δεύτερη αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι δυο διεθνείς μας βοήθησαν τα… μέγιστα στο πρώτο εντός έδρας ματς της Ναρμπόν μέσα σε μια έδρα που “έβραζε” με τον Ανδρέα Φράγκο να παραδέχεται με θαυμασμό: “Όπως στην Ελλάδα”! Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με 0-2 σετ αλλά παρόλα αυτά έκαναν φοβερή ανατροπή (σ.σ το τρίτο σετ κρίθηκε 30-28) και στο τάι μπρέικ εκμεταλλευόμενοι τη δύναμη της έδρας πήραν μια μεγάλη νίκη, υποχρεώνοντας την Τουρ σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Ναρμπόν-Τουρ 3-2 (19-25, 26-28, 30-28, 25-22, 15-10)

Νίκη για τη Ναντ του Παπαδημητρίου

Στο τάι μπρέικ νίκησε και η Ναντ του Αχιλλέα Παπαδημητρίου τη Νανσί και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα Γαλλίας.

Ναντ-Νανσί 3-2 (25-20, 25-22, 24-26, 20-25, 15-12)