Γυρίζει σελίδα ο Ασκληπιός

Δεν τα κατάφεραν τελικά οι γυναίκες του Ασκληπιού Τρικάλων, απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου ΑΣΠ Κόρινθος. Στην τελευταία αγωνιστική του 1ου γύρου, γνώρισαν την ήττα στο Κλειστό της Κατσιμίδου με 1-3 και τερμάτισαν στην έβδομη θέση με 13 πόντους.

Πλέον η Θεσσαλική ομάδα που μεσοβδόμαδα εδωσε αγώνα κυπέλλου με τον Ηρακλή Κηφισιάς στην Αθήνα, γυρίζει σελίδα και ελπίζει σε μια καλύτερη πορεία και μεγαλύτερη συγκομιδή πόντων, με αφετηρία το δεύτερο σερί εντός έδρας ματς με την γειτονική ΕΑΛ, το Σάββατο στις 19.00.

Όσον αφορά τον αγωνιστικό τομέα, ο Ασκληπιός ‘εκανε παρά το πολύ καλό ξεκίνημα στο 1ο σετ όπου προηγήθηκε με 5-0,  η Κόρινθος αντέδρασε και ισοαφέρισε σε 10-10. Απ το σημείο αυτό, οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά 12-15 και 15-20. Ένα σερί 6-2 για τον Ασκληπιό έφερε το παιχνίδι στο 21-22. Δεν είχε συνέχεια όμως καθώς η Κόρινθος πήρε το σετ με 22-25.

Στο 2ο σετ μετά το αρχικό 0-3 για την Κόρινθο ο Ασκληπιός πέρασε μπροστά 9-7 και 13-9 με την
φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν και πάλι σε 18-18. Με ένα σερί όμως 7-1 ο Ασκληπιός πήρε το σετ 25-19.

Στο 3ο σετ η Κόρινθος μπήκε απ΄την αρχή μπροστά στο σκορ 1-6 και 11-16 για να πάρει το σετ με
17-25. Το 4ο σετ ανήκε αποκλειστικά στις φιλοξενούμενες αφού μετά το αρχικό 3-3 άνοιξαν την διαφορά
5-10 και 8-19 και πήραν το σετ με 11-25.

Διαιτητές: 1ος Χλωρός Χ. 2ος Κατσιούλης Χ. Γραμματεία: Παπαδήμα Μ.

Τα σετ  22-25, 25-19, 17-25, 11-25
Ασκληπιός (Παναγιάρη Σ. ) Γεωργοπούλου Α. 7π.(4/9επ. 3άσσους) Κοτσίρα Δ. λ/. (70%καλές υπ.)
Βουλγαράκη Κ. 9π.(6/16επ. 2άσσους 1μπλοκ) Τόλλιου Ε. 10π.(7/21επ. 3άσσους) Χατζηχριστοδούλου Α. 10π.(8/23επ. 2άσσους) Γιάννη Β. 16π.(13/17επ. 3μπλόκ) Γατσά Ε. 5π.(3/6επ. 2μπλοκ) Χύτα Μ. Παπαθεοδώρου Ε. Γεωργάκη Ε. Τσιούκα Γ. Βράκα Ρ. Αθανασοπούλου Ε. λ/. Γεωργίου Μ.

ΑΣΠ Κόρινθος (Μπούκουρας Γ.) Παναγοπούλου Κ. Ελευθερίου Κ. Δημητριάδη Ν. Αλατζάκη Κ. Βακάλογλου,Ε. Καραβούλη Α. Δημητροπούλου Χ. Μπίσκου Φ. Τομαρά Χ. Χατζησοφρωνίου Μ. Μπούκουρα Θ. Μαργαρίτη Μ.