Η ΕΑΛ λύγισε 3-1 τον Ασκληπιό

Παρ΄ όλο που προηγήθηκαν με 1-0 δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη, οι κορασίδες του Ασκληπιού απέναντι στην ΕΑ Λάρισας και ηττήθηκαν με 3-1 στην δεύτερη μέρα του Final 4 της ΕΣΠΕΚΕΛ.

Με την ήττα αυτή χάθηκε η πρώτη θέση του Final 4 για τον Ασκληπιό, ενώ καθοριστικό είναι το τελευταίο παιχνίδι της Κυριακής με τον ΓΣΕ Ελασσόνας, καθώς ο νικητής παίρνει την προνομιούχο 2η θέση που οδηγεί στις 16 καλύτερες ομάδες του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Στον αγωνιστικό  τομέα, ο Ασκληπιός μετά το αρχικό 4-3 της ΕΑΛ, μπήκε μπροστά  στο σκορ 8-13 και 15-18 για να έχουμε το 18-18. Από εκεί και μετά καμία ομάδα δεν πήρε κεφάλι μέχρι το 23-23 όπου με 2 άσσους ο Ασκληπιός πήρε το σετ 23-25.

Ολοκληρωτική καθίζηση για τον Ασκληπιό στο 2ο σετ, με την ΕΑΛ να προηγείται 6-1 και 12-3 και σε συνδυασμό με τον τραυματισμό της πασσαδόρου του Ασκληπιού που αποχώρησε, πήρε τελικά το σετ με 25-9.

Στο 3ο σετ ο Ασκληπιός ήταν συνεχώς μπροστά  4-9 και 11-15 για να ισοφαριστεί με 18-18  από την ΕΑΛ η οποία στη συνέχεια με σερί 7-3 πήρε το σετ με 25-21.

Διαφορετική εικόνα στο 4ο με την ΕΑ Λάρισας να προηγείται απ΄ την αρχή 4-3 και 10-5.  Με ένα σερί 4-9 ο Ασκληπιός έκανε το 14-14 φτάνοντας και στο 16-19. Σοβαρά λάθη στην συνέχεια έδωσαν την δυνατότητα στην ΕΑΛ να κάνει το 21-21 και να πάρει το σετ με 25-21 και τον αγώνα με 3-1.

Τα σετ 1ο 23-25, 2ο 25-9, 3ο 25-21, 4ο 25-21

Συνθέσεις

ΕΑ Λάρισας (Πνάκας Π.- Παπαστεργίου Σ.) Τάση, Σταυροθεοδώρου, Μαργαριτοπούλου, Παπαθανασίου, Ζιάγκα, Έξαρχου, Δέλιου, Παπακώστα, Αλβίζου, Μανδραβέλη, Μπούτσια, Νίσκου, Τσιανοπούλου, Ριζούλη

Ασκληπιός (Παναγιάρη Σ.) Γεωργίου Μ. Ντιρογιάννη Α. Προβίδα Κ. Παπαθεοδώρου Ε. Χύτα Μ. Τσιούκα Γ. Γατσά Ε. Γεωργάκη Ε. Πουλιανίτη Ε. Βασιλοπούλου Δ. Γεωργίου Η. Βράκα Ρ. Αναγνώστου Ε. Σκέμπη Β.
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ΓΣΕ Ελασσόνας-ΓΣ Αλμυρού 3-1 (1ο 25-16, 2ο 25-19,  3ο 25-27, 4ο 25-22)