Είχε 7… άσους στο μανίκι της η Παπαφωτίου – Έχασε στην Κορσική ο «Κόκκι»

Ανάμικτα συναισθήματα, για άλλη μια φορά, άφησε για τα “δικά μας παιδιά” η τελευταία αγωνιστική της γαλλικής Λίγκας.

Η προέλαση της Μιλούζ συνεχίστηκε και στην 18η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος γυναικών, με την Αθηνά Παπαφωτίου να πραγματοποιεί άλλη μία σπουδαία εμφάνιση, ξεδιπλώνοντας τις αρετές της και από τη γραμμή του σέρβις.

Υπό το βλέμμα περίπου 2.800 φίλων της η παρέα της Ελληνίδας πασαδόρου, σε μία ιδανική “πρόβα τζενεράλε” ενόψει του προσεχούς εντός έδρας Final 4 Κυπέλλου, επικράτησε με 7 άσους της Παπαφωτίου, 3-0 (25-16, 25-17, 25-17) σετ της φιλοξενούμενης Νανσί.

Με τη 17η νίκη της σε 18 φετινά ματς η ομάδα της διεθνούς άσου μας, με 52 βαθμούς στην κορυφή της κατάταξης αύξησε τη διαφορά στους 7 βαθμούς, από την ομάδα των Καννών, που μέσα στην κοσμοπολίτικη έδρα της “είδε κι έπαθε” μέχρι να κάμψει με 3-2 σετ την αντίσταση της μαχητικής Σεντ Ραφαέλ.

Εκτός 12άδας ο Τζούριτς στην Κορσική

Στους άνδρες αντίστοιχα,για την 20η αγωνιστική η ομάδα του Μενέλαου Κοκκινάκη, Πουατιέ, απόντος Τζούριτς, δεν κατάφερε στην Κορσική να κόψει σετ από την γηπεδούχο Αζαξιό, η οποία επικράτησε με 3-0 (26-24, 25-22, 25-19).

Για την Πουατιέ, που πάλεψε πάντως στα δύο πρώτα σετ, ο “Κόκκι” τελείωσε το ματς με 8 πόντους (7/17 επ, 1 άσο, υπ. 67%, αρ. 50%), ενώ τοπ σκόρερ της αναμέτρησης ήταν με 16 πόντους ο συμπαίκτης του Ελ Γκραουι.

Μετά τη νέα ήττα η Πουατιέ με 28 βαθμούς βρίσκεται στην 7η θέση, ενώ πρωτοπόρος με 46 βαθμούς παραμένει η Τουρ.