Υπέκυψε στις ΦΟΒ…ίες της η Θέτιδα

Σε ένα ματς για “γερά νεύρα” τα Βριλήσσια επιβλήθηκαν εκτός έδρας με 3-2 της Θέτιδας σε μία από τις σημαντικότερες αναμετρήσεις της 7ης Αγωνιστικής του 1ου Υποομίλου της Α2 κατηγορίας Γυναικών και από εκεί που η ομάδα της Βούλας, παρά τις όποιες απώλειες βαθμών, πρόβαλλε ως φαβορί για την πρωτιά, λίγο πριν το ντέρμπι κορυφής με τον αήττητο και πρωτοπόρο Ηλυσιακό γνώρισε την πρωτη της φετινή ήττα.

Οι δυο ομάδες έδειξαν από την αρχή της διαθέσεις τους και μολονότι η Θέτιδα προηγήθηκε δις στα σετ, τα “επτάψυχα” Βριλήσσια, δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το παιχνίδι σε 5ο σετ. Εκεί τα κορίτσια του Χρήστου Παπαθανασίου, αν και προηγήθηκαν με 10-7, είδαν το Φ.Ο.Β να αντεπιτίθεται και με ένα επιμέρους σερί πόντων 3-0 το ματς να φτάνει στην απόλυτη ισορροπία σετ-πόντων.

Κάπου εκεί η αναμέτρηση ήταν “ακατάλληλη για καρδιακούς”, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο μέχρι και το 14-13 των φιλοξενούμενων, όπου σε επίθεση της Θέτιδας, υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των Βριλησσίων που ήδη πανηγύριζαν, ο διαιτητής έδωσε μπλοκ άουτ και το σκορ έγινε 14-14.

Το “πλασόκαρφο” της Βασιλακοπούλου δίνει και πάλι ματς μπολ στην ομάδα του Ατσιδάφτη 15-14 και το ματς τελειώνει μέσα σε νέους πανηγυρισμούς με παράβαση στο φιλέ για τις “οικοδέσποινες”.

Μία νίκη που ασφαλώς ανεβάζει την ψυχολογία της ομάδας των βορείων προαστείων κατακόρυφα, ενόψει της δύσκολης συνέχειας καθώς όπως δήλωσε στο Volleyplanet και η ακραία του Φ.Ο.Β, Άρτεμις Τσαρακλή “η ομάδα έχει αρχίσει να δένει και εμφανίζεται καλύτερη απο παιχνιδι σε παιχνίδι. Σήμερα έδειξε χαρακτήρα απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο…”.

Για τα Βριλήσσια διακριθείσες ήταν οι Μπουζουνιεράκη, Παπαστεργίου, ενώ για τη Θέτιδα ξεχώρισαν οι Κρητικοπούλες Φραγκιαδάκη, Τουρνάκη.

Α Όμιλος – 1ος Υποόμιλος (7η αγωνιστική)

Αναγέννηση – ΓΣΚ Ηρακλής 2-3 (28-26,23-25,25-20,12-25,8-15)
Ζηρίνειος ΑΟΝ – ΑΟ Αιγάλεω 3-1 (20-25,25-22,25-20,29-27)
ΑΣΠ Θέτις – ΦΟ Βριλησσίων 2-3 (26-24,20-25,25-20,18-25,14-16)
Κυρ 13 Δεκ, 15:30 ΑΠΣ Αλίμου – ΑΕ Αγίας Παρασκευής