PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ισοπαλία στο Αιγάλεω

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν στο «Στ. Βενέτης» Αιγάλεω και Ηλιούπολη, σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες είχαν καλή απόδοση κατά διαστήματα και στο τέλος έμειναν ικανοποιημένες από το τελικό αποτέλεσμα λίγο πριν την έναρξη των επίσημων διοργανώσεων…

Ελένη Μεμετζή και Αγγελική Αντωνιάδου είχε την ευκαιρία να βγάλουν αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα, να χρησιμοποιήσουν τις περισσότερες αθλήτριες που είχαν στην διάθεσή τους και να διαπιστώσουν την ετοιμότητά τους.

Η Ηλιούπολη ξεκίνησε καλά τον αγώνα και με αποτελεσματικές επιθέσεις στο τέλος του πρώτου σετ έκανε το 25-23 και πήρε προβάδισμα με 1-0.

Το Αιγάλεω μπήκε καλά στο 2ο σετ και με όπλο του το καλό σερβίς (Τζαλλαλή-Θώδη) έκανε το 7-2 και 17-6. Μια διαφορά που κράτησε μέχρι τέλους και με το 25-15 ισοφάρισε σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενες στο τρίτο σετ αν και βρέθηκαν να χάνουν με 5-2 έκαναν γρήγορα το 9-6 και 12-8. Το City πλησίασε στο 12-10, όμως η επίθεση και το μπλοκ έφερε το 17-11 για να αποκτήσει εκ νέου το προβάδισμα με 2-1.

Τελευταίες όμως μίλησαν οι «κυανόλευκες» της Αντωνιάδου καθώς στο 4ο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ του αγώνα επέστρεψαν δυναμικά από το 3-6 κάνοντας το 7-6 με την Τζαλλαλή στο σερβίς, ενώ λίγο αργότερα η Θώδη έκανε το 13-7. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 14-10. Το Αιγάλεω ξέφυγε με 17-11 και παρά την πίεση της Ηλιούπολης που μείωσε σε 18-16 με ένα μικρό σερί έφθασε στο 22-16 και στο τέλος με το 25-17 στο 2-2.

Αυτό ήταν και το τελευταίο φιλικό προετοιμασίας για το City το οποίο μπαίνει πλέον στην τελική ευθεία για την έναρξη της Preleague και το ντεμπούτο του την 1η αγωνιστική που αντιμετωπίζει εντός έδρας την Κυριακή την Κόρινθο.

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...