Κέρδισε με σφραγίδα «Κόκκι» στην υποδοχή η Πουατιέ

“Γλυκόπικρο” ήταν το φινάλε της 4ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος για τους διεθνείς μας, καθώς μόνο η ομάδα του Κοκκινάκη, κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη.

Στο Πουατιέ η γηπεδούχους ομάδα με τον Μενέλαο Κοκκινάκη βράχο στην υποδοχή (73% υπ. 64% αρ.)και να σημειώνει και 4 πόντους (3/6 επ., 1 άσο) πέρασε ένα εύκολο απόγευμα επικρατώντας με 3-0 (25-17, 25-18, 25-23) της φιλοξενούμενης Σετ.

Σε αντίθεση με την παρέα του “Κόκκι” η Ναντ των Ραφαήλ Κουμεντάκη και Αχιλλέα Παπαδημητρίου υποχρεώθηκε στο Τουρ σε μία ακόμη “καθαρή” ήττα. Παρουσία περίπου 2.800 φίλων της η ομάδα του γνώριμου από την θητεία του στον Ολυμπιακό, Χερμαν Έγκλεσκαλνς, με τους 20π του πρώην “ερυθρόλευκου” τοπ σκόρερ επικράτησε εύκολα με 3-0 (25-19, 25-20, 25-17) των φιλοξενούμενων, που είχαν μοναδικό παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων (15π) τον Όβερμπέκε και τον δικό μας “Ράφα” που έπαιξε ως αλλαγή σε 1ο και 30 σετ να μένει χωρίς πόντο.

Στην κατάταξη, όπου μόνη πρώτη είναι η Μονπελιέ με 10β και ακολουθεί με 9β η Τουρ, η Πουατιέ είναι στην 5η θέση με 7 και η Ναντ στην 10η θέση με 3 βαθμούς