PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

«Κυανέρυθρα» χαμόγελα στο Ρέντη

Την πρώτη του νίκη στην Preleague πανηγύρισε ο Πανιώνιος καθώς στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής επικράτησε 3-0 (25-16, 25-21, 25-20) του Αιγάλεω…

Το γηπεδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο Ιστορικός δεν φαίνεται να πτόησε καθόλου τις «κυανέρυθρες» του Γιάννη Μακρόπουλου που επικράτησαν κατά κράτος του City στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη και με το 3-0 κατέκτησαν το τρίποντο.

Τρίποντο που ανεβάζει κατακόρυφα την ψυχολογία της ομάδας της Νέας Σμύρνης που έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι του και με καλό σερβίς δημιούργησε πρόβλημα στην «κυανόλευκη» υποδοχή.

Στο πρώτο σετ το 5-4 με ένα μικρό ξέσπασμα των τυπικά γηπεδούχων έγινε 11-5 και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό ο Πανιώνιος έφθασε στο 20-13 και το 25-16 που του έδωσε το προβάδισμα με 1-0.

Στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω θέλοντας να αλλάξει την ροή του παιχνιδιού ανέβασε την απόδοσή του και προηγήθηκε με 2-7 και 11-14. Ο Πανιώνιος όμως αρχικά μείωσε σε 15-16 και με ένα σερί 7-2 έκανε το 22-18. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στο 23-21 αλλά στο τέλος με το 25-21 ο Πανιώνιος έγραψε το 2-0 βάζοντας τις βάσεις της νίκης.

Στο τρίτο σετ οι «κυανέρυθρες» μπήκαν καλύτερες κάνοντας το 11-7 και 17-13. Παρά την πίεση του City που μείωσε στο 22-19, ο Πανιώνιος έφθασε στο τρίποντο καθώς το 25-20 έγραψε το 3-0 που επανέφερε τα χαμόγελα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μακρόπουλος): Τζαλαλή, Φλιάκου, Κομλένοβιτς, Καρέλια, Μικρουδάκη, Οικονομάκη / Μαθιουδάκη (λ), Δριβαλιάρη (λ), Πεφάνη.

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Μανώλικα, Τζαλαλή, Παρισάκη, Πατεράκη, Βλάχου, Θώδη / Λύρα (λ), Κανελλοπούλου (λ), Κράνη, Σολωμού, Υφαντή, Κοκμοτού.

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...