Κυνηγά και τα ρεκόρ ο Ολυμπιακός!

Πέραν των θετικών αποτελεσμάτων στην κούρσα του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός κυνηγάει τα δικά του ρεκόρ μετά και το πέρας της 15ης αγωνιστικής όπου παραμένει αήττητος και βρίσκεται σε τροχιά αήττητου στην κανονική περίοδο απειλώντας τα ρεκόρ που έχει γράψει στην κατηγορία ο Ηρακλής από την σεζόν 2004-05.

Συνολικά ο Ολυμπιακός στοχεύει στην κατάρριψη τεσσάρων ρεκόρ:

1.Να ισοφαρίσει την επίδοση του αήττητου στην κανονική περίοδο που έχει ο Ηρακλής.

2.Να σπάσει το ρεκόρ συγκομιδής βαθμών μετά την ολοκλήρωση της 22ης αγωνιστικής που είναι 63 βαθμοί και κατέχουν από κοινού ο Ηρακλής (τη σεζόν 2004-05) και ο Παναθηναϊκός (τη σεζόν 2006-07).

3.Να σπάσει το ρεκόρ των χαμένων σετ μετά την ολοκλήρωση της 22ης αγωνιστικής. To ρεκόρ είναι 11 χαμένα σετ σε 22 αγώνες το οποίο κατέχει ο Ηρακλής από τη σεζόν 2004-05. Ο Παναθηναϊκός είχε 12 χαμένα σετ σε 22 αγώνες τη σεζόν 2006-07.

4.Να σπάσει το σερί αήττητων αγώνων στο πρωτάθλημα που είναι 32-0 και το οποίο κατέχει ο Ηρακλής από τη σεζόν 2004-05 και μία αγωνιστική από τη σεζόν 2005-06.

Αναλυτικά…

Από το 2001 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων στην Volley League (τρίποντο στη νίκη με 3-0 και 3-1 σετ, δίποντο στη νίκη με 3-2 σετ και έναν πόντο στην ήττα με 3-2 στ) μόνο ο Ηρακλής έχει καταφέρει να ολοκληρώσει αήττητος όχι μόνο την κανονική περίοδο των 22 αγωνιστικών αλλά επίσης την Β΄φάση και την τελική φάση του πρωταθλήματος.

Ηταν η σεζόν 2004-05 όπου ο Ηρακλής τερμάτισε αήττητος σε 22 αγώνες της κανονικής περιόδου, συν τους 6 αγώνες της Β΄ φάσης (που ειδικά για εκείνη τη σεζόν είχε γίνει σε όμιλο των τεσσάρων πρώτων ομάδων της κανονικής περιόδου) συν τους τρεις τελικούς με τον Ολυμπιακό. Συνολικά ο Ηρακλής έγραψε 31 αγώνες αήττητος στην ίδια σεζόν.

Ο Ηρακλής γνώρισε ήττα στην 2η αγωνιστική της σεζόν 2005-06 (από τον Ολυμπιακό στο Ρέντη με 3-1) συνεπώς το συνολικό αήττητο σερί στο πρωτάθλημα έφτασε στο 32-0.

Να σημειωθεί πως αήττητοι στην κανονική περίοδο με το παλιό σύστημα (πριν το 2001) έχουν τερματίσει και ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός.