CHAMPIONS LEAGUE

Κόντρα Τζούριτς – Μίλκοβιτς στο Final 4

Με τη ρωσική κάτοχο του τίτλου Ζενίτ Καζάν να “σφραγίζει” στον επαναληπτικό της Πολωνίας με τη Σκρα Μπελσάτοφ το τελευταίο εισιτήριο, ολοκλήρωθηκαν πριν από λίγη ώρα των πλέι-οφ 6 του Champions League ανδρών, που φέρνει στο φάιναλ φορ της πολωνικής Κρακοβίας (16-17 Απριλίου) αντιμέτωπους δύο πρώην άσους του Ολυμπιακού και την οικοδέσποινα Ρεζόβια Ρεζόβ κόντρα στην παρέα του Κουβανού πρωταθλητή, Λεόν.

Η Τρεντίνο του διεθνούς μας άσου, Δημήτρη Τζούριτς, που και πάλι χρησιμοποιήθηκε για λίγες φάσεις ως αλλαγή,  προκρίθηκε πανηγυρικά επί της ρωσικής Μπελογκόριε  καθώς μετά το εύκολο 3-0 σετ του Τρεντίνο, κατάφερε με το παλικαρίσιο 3-2 (25-17, 21-25, 25-23, 22-25, 16-14) στον προχθεσινό επαναληπτικό στο  Μπέλγκοροντνα να ζευγαρώσει παρουσία περίπου 5.000 Ρώσων θεατών τις νίκες της και να βρεθεί στο φάιναλ φορ.

Αντίπαλός της στον ιταλικό εμφύλιο θα είναι η Λούμπε Μπάνκα Τσιβιτανόβα του πρώην Σέρβου συμπαίκτη του στον Ολυμπιακό, Ιβάν Μίλκοβιτς, που μετά το νικηφόρο 3-2 του α’ ματς στην Τσιβιτανόβα, κατάφερε παρά την ήττα της με το ίδιο σκορ (3-2) από την τουρκική Χάλκμπανκ στον επαναληπτικό της Άγκυρας, να πάρει στο “χρυσό σετ” με 17-15 την πολύτιμη πρόκριση για τα τελικά.

Στο άλλο ζευγάρι του ημιτελικού η ρωσική Ντιναμό Καζάν, μετά την ήττα 3-2 σετ από την πολωνική Σκρά Μπελσατόφ στο α’ ματς της Ρωσίας, με τοπ σκόρερ τους Λεόν, Μιχαϊλοφ να πετυχαίνουν έκαστος από 15 πόντους”πλήρωσε” με το ίδιο νόμισμα τους Πολωνούς στο Λοντζ και με το πανηγυρικό 3-0 (25-19, 25-23, 25-19) σετ μαζί με τη ρεβάνς από τη Σκρα Μπελσατόφ πήραν και το τελευταίο εισιτήριο για την 4άδα. Εκεί όπου θα κληθούν να ξεπεράσουν άλλον ένα πολωνικό εμπόδιο για τον τελικό, αυτό της διοργανώτριας Ρεζόβια Ρεζόβ, σε μία επανάληψη του περσινού τελικού του Βερολίνου.