PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Κορυφή με Τοτσίδου-Γιοβάνη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του τουρνουά που διοργάνωσε στη Νέα Φιλαδέλφεια καθώς στον τελικό επικράτησε με 3-0 (25-22, 25-14, 31-29) του Αιγάλεω δείχνοντας πολύ θετικά στοιχεία…

Στο ντέρμπι Preleague που φιλοξενήθηκε στο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας η Ένωση φρόντισε να πάρει τη νίκη απέναντι στο Αιγάλεω και με το 3-0 να κάνει το 2×2 στο τουρνουά.

Στο δεύτερο μόλις φιλικό προετοιμασίας τους οι «κιτρινόμαυρες» με πρωταγωνίστριες τις Τοτσίδου και Γιοβάνη η ΑΕΚ έπιασαν κατά διαστήματα πολύ καλή απόδοση ικανοποιώντας την Ελένη Μεμετζή.

Στον τελικό του τουρνουά το Αιγάλεω ξεκίνησε καλά καθώς στο πρώτο σετ είχε το προβάδισμα μέχρι το 17-19, ωστόσο οι γηπεδούχες με καλό σερβίς και κόντρα επιθέσεις έφθασαν στο 25-22 και το 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν ένας μονόλογος για τις «κιτρινόμαυρες» που πάτησαν γκάζι και με το 25-11 έκαναν το 2-0 απέναντι στο Αιγάλεω που «χτύπησε» στα ίσα το τρίτο.

Εκεί όπου έγινε πραγματική μάχη με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 4-1, η ΑΕΚ προσπέρασε με 20-17, αλλά με ένα σερί οι «κυανόλευκες» των Δυτικών προαστίων έκαναν το 20-22 και 21-23.

Εκεί όμως η πίεση της Ένωσης από το σερβίς και την επίθεση «μπλόκαρε» το City , έφερε το 24-24 και παρά το γεγονός πως το Αιγάλεω είχε 3 σετ μπολ, η ΑΕΚ με το 31-29 έκανε το 3-0 που της χάρισε την πρώτη θέση στο τουρνουά τα έσοδα του οποίου θα δοθούν στους πληγέντες των φονικών πυρκαγιών του Αυγούστου στο Μάτι.

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...