«Λουκέτο» στην 4άδα, «οξυγόνο» στην Βούλα!

Με Παναθηναϊκό και ΑΟ Θήρας να «κλειδώνουν» εκτός έδρας με καθαρά «τρίποντα» τη 2η και 4η θέση αντίστοιχα της βαθμολογίας η “βόμβα” της 21ης αγωνιστικής «έσκασε» στη Νάξο, όπου η Θέτιδα Βούλας επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Πανναξιακού και μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου της Α1 Γυναικών έθεσε σοβαρή πλέον υποψηφιότητα για τη σωτηρία της.

Ο Κυπελλούχος Ολυμπιακός, με «ευρωπαϊκό αέρα» πραγματοποίησε επίδειξη δύναμης επί του Αίαντα Ευόμσου επικρατώντας με 3-0 (25-8, 25-10, 25-11) της ομάδας της Θεσσαλονίκης, που πλέον νιώθει καυτή την ανάσα της Θέτιδας.

Στο κλειστό των Κυμίνων ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε των Μακεδόνων με 2-0 σετ και παρά τη μαχητικότητά των γηπεδούχων, που μείωσαν με 31-29 σε 2-1 κατάφερε να φτάσει στη νίκη, με 3-1 (25-12, 25-17, 29-31, 25-17) που τον εδραίωσε οριστικά στην 2η θέση.

Βήμα παραμονής με το εντυπωσιακό 3-2 επί του Πανναξιακού έκανε στο νησιώτικο ΔΑΚ η σκληροτράχηλη Θέτιδα Βούλας. Τα κορίτσια του Σούλη Τουρσούγκα, συνεχίζοντας το… ντεμαράζ σωτηρίας, προηγήθηκαν μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι με 2-0 σετ της φιναλίστ του Κυπέλλου. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση αντέδρασε, επέβαλλε το ρυθμό της και ισοφάρισε σε 2-2. Και ενώ με το προβάδισμα των γηπεδούχων στο 5ο σετ όλα έδειχναν πως το «momentum» του ματς χόρευε…. νησιώτικα, η ομάδα της Βούλας με μία αντεπίθεση διαρκείας, το πίστεψε και στο τέλος πανηγύρισε στα σημεία με 3-2 (25-22, 25-23, 16-25, 18-25, 15-13) μία νίκη «χρυσάφι» στο στόχο της παραμονής. Πλέον με 18 βαθμούς, έναν μόλις πίσω από τον Αίαντα Ευόσμου και ψυχολογία στο «ζενίθ» η ομάδα της Βούλας διατήρησε «ζωντανές» τις ελπίδες σωτηρίας. Αντίθετα για τις Ναξιώτισσες το όνειρο της προνομιούχου 2ης θέσης «πέταξε», καθώς η διαφορά με τις «πράσινες» ξέφυγε στους 4 βαθμούς.

Πίσω από τον Πανναξιακό, θα τερματίσει στην 4άδα ο Α.Ο Θήρας, που κόντρα στην υποβιβασμένη ΑΕΚ έκανε στο κλειστό ΔΑΠΠΟΣ το καθήκον της επικρατώντας με 3-0 (25-19, 25-19, 25-15) σετ των «κιτρινόμαυρων». Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου «σφράγισε» και μαθηματικά με 38 βαθμούς την παρουσία της στις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος, αφού υπερτερεί από τον Άρη (38β) σε περίπτωση ισοβαθμίας με τις «κιτρίνες» της Θεσσαλονίκης, που ακολουθούν στην 5η θέση με 35 πόντους.

Στους Αμπελόκηπους η τοπική Ελπίδα, μία στροφή πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, πάλεψε μέχρις εσχάτων στα δύο τελευταία σετ κόντρα στην πιο έμπειρη Ηλιούπολη, αλλά μετά από το 3-1 (25-18, 25-23, 23-25, 26-24) της αθηναϊκής ομάδας αποχαιρέτησε και μαθηματικά με 14 βαθμούς κάθε… ελπίδα σωτηρίας. Οι φιλοξενούμενες χάρις στην εμπειρία της έκαμψε την αντίσταση της νεοφώτιστης ομάδας και πλέον έκλεισε την «ψαλίδα» από τους 6ους Μακεδόνες Αξιού στον πόντο (31β).

Τέλος υπενθυμίζουμε πως την περασμένη Τετάρτη έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Μαρκόπουλο ο Άρης αν και έχανε με 1-0 σετ, τελικά επιβλήθηκε με 3-1 (18-25, 29-27, 25-23, 26-24) της ομάδας των Μεσογείων.