PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΑΟΚ… ανόδου, 3-2 τον Παναθηναϊκό

Σε ένα γεμάτο και ανατρεπτικό ματς, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες του τάι μπρέικ με 16-14 από τον Παναθηναϊκό στη Μίκρα, παραμένοντας αήττητος και κρατώντας πλέον στα χέρια του το εισιτήριο της… απευθείας ανόδου από την Pre League στην μεγάλη κατηγορία.
Ο ΠΑΟΚ παρότι δεν ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ, εκμεταλλεύτηκε τις αδράνειες και τα λάθη του Παναθηναϊκού στο φινάλε του πρώτου σετ (20-24) και έκανε το 1-0 σετ. Αποτέλεσμα που του έδωσε την ώθηση για να κατακτήσει πιο εύκολα το δεύτερο σετ με 25-20.
Οι “πράσινες” δεν το έβαλαν κάτω και με ανατροπή έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί όπου οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Η ομάδα του Καμπερίδη αν και -όπως στο πρώτο σετ- έφτασε πρώτη στην πηγή σε σετ μπολ-ματς μπολ (12-14) αλλά… δεν ήπιε νερό. Ο Δικέφαλος με την Κλέπκου (άσο) στο σερβίς και το μπλοκ της Κυριακίδου στην Κοσμά ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο φινάλε με 16-14 και πήρε ένα σπουδαίο δίποντο.
Η ομάδα του Δημήτρη Σολκίδη έκανε το 12Χ12 στο πρωτάθλημα και με 33 βαθμούς είναι το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση και την απευθείας άνοδο στην Α1 γυναικών ενώ το «τριφύλλι» έμεινε στο -2 από την κορυφή και στο +1 από την τρίτη στη βαθμολογία ΑΕΚ και με τα έως τώρα δεδομένα Παναθηναϊκός και ΑΕΚ θα χρειαστούν τα πλέι οφ για να διεκδικήσουν το δεύτερο εισιτήριο ανόδου.
Κιόση και Χαντάβα με 25 πόντους η καθεμία ήταν το βαρύ πυροβολικό του ΠΑΟΚ στην επίθεση ενώ Οικονομίδου (24π) και Κοσμά (18π) ήταν πρώτες σκόρερ για τον ΠΑΟ.
Τα σετ: 3-2 (26-24, 25-20, 21-25, 25-27, 16-14)
ΠΑΟΚ (Σολκίδης): Κιόση 25 (22/47 επ., 3 μπλοκ), Κλέπκου 10 (7/32 επ., 3 άσσοι, 45% υπ.), Κυριακίδου 13 (4/13 επ., 3 άσσοι, 6 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 12 (8/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πλουμή 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 25 (21/45 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 37% υπ.) / Κελεσίδου (λ, 53% υπ.), Τσιτσιπλάμη, Τσιόγκα, Λεονταρίδου, Αλτίνη, Κυπαρίσση 1 (1 άσσος, 60% υπ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Κοσμά 18 (14/35 επ., 4 άσσοι, 53% υπ.), Κουντουρά 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρινίδου 12 (6/15 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Νούσια 6 (6/18 επ., 13% υπ.), Οικονομίδου 24 (23/54 επ., 1 μπλοκ), Τσιάκουλα 8 (1/2 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 43% υπ.), Βογιατζόγλου Α. 1 (1 μπλοκ), Λεωνίδου 1 (1/3 επ., 29% υπ.), Βογιατζόγλου Ι., Παπανίκα, Κονοπάτσκα, Κελεσίδη.
24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...