ΜVP Κιόση και «κούπα» για Τρεντίνο

Με κορυφαία την Ελληνίδα διεθνή διαγώνια η ιταλική ομάδα κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το τρόπαιο του 32ου τουρνουά της πόλης «Trofeo Città di Trento – Memorial Sandro Baratto» και έδειξε πανέτοιμο για την αυριανή (8/10) πρεμιέρα της Serie A2 γυναικών.

Η γηπεδούχος ομάδα, που υποδέχεται την Κυριακή στο Sanbapolis την Σαν Μπερνάντο του Κούνεο, ολοκλήρωσε το τουρνουά με μία ήττα 2-1 (22-25, 25-19, 25-11) σετ από την Μπρέσια, αλλά η νίκη της με 3-0 (25-8, 25-21) σετ επί της Ραμόντα Μοντέκιο, διατήρησε τον τίτλο στο Τρέντο, καθώς στο άλλο ματς η Μοντέκιο επιβλήθηκε με 2-1 (17-25, 25-22, 15-6) σετ της Μπρέσια.

Πολυτιμότερη αθλήτρια του τουρνουά αναδείχθηκε η αρχηγός της Εθνικής μας ομάδας, Ελένη Κιόση, που με 15 και 8 πόντους στα δύο παιχνίδια, αναδείχθηκε τοπ σκόρερ των νικητριών και έδειξε πως θα βοηθήσει σημαντικά στη φετινή προσπάθεια της Τρεντίνο Ρόσα για διάκριση.