MVP της 14ης αγωνιστικής ο απίθανος Σούρδι!

Η αποκάλυψη του ντέρμπι ΠΑΟ- Κηφισιάς, Άλβι Σούρδι, αναδείχτηκε MVP Βίκος Cola της 14ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Ο ακραίος των «πρασίνων» που πέρυσι ήταν μέλος της Κηφισιάς, αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασικός σε αγώνα της Volley League και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του κόντρα στην ομαδα των βορείων προαστίων με 3-1 σετ.

O Σούρδι σημείωσε 14 πόντους με 11/21 τελειωμένες επιθέσεις και 3 μπλοκ. Είχε ποσοστό 63% αποτελεσματικότητας στην υποδοχή και 38% άριστες, ενώ τα ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση ήταν 52%.

Επίσης έβγαλε καθοριστικές άμυνες με αποκορύφωμα την αμυντική προσπάθεια στο 22-23 του 4ο σετ όπου γύρισε τη μπάλα με απίθανο”ψαλιδάκι” από τις διαφημιστικές πινακίδες και μετά από φάση διαρκείας ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 23-23. Το σετ τελείωσε με δύο επιθέσεις του Σούρδι.

Να σημειωθεί ότι ο Σούρδι ξεκίνησε το βόλεϊ από το Κουκάκι το 2008-10, αγωνίστηκε στον Πανελλήνιο από το 2011-14, 14-15 Κηφισιά και από φέτος ανήκει στον ΠΑΟ.