Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νέα Γενεά και ΠΑΟΚ στην κορυφή

paok-gynaikes-panhgyrikh-2018

Η τελευταία αγωνιστική της Α2 γυναικών στον Β Όμιλο έφερε τον ΠΑΟΚ και τη Νέα Γενεά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας των Υποομίλων και πλέον τα πάντα για την άνοδο θα κριθούν στο μίνι πρωτάθλημα που θα βγάλει και τα ζευγάρια των μπαράζ ανόδου.

Νέα Γενεά, Ελπίδα Αμπελοκήπων, Νίκη Αλεξανδρούπολης και Ναύαρχος Βότσης κατέλαβαν τις πρώτες τέσσερις θέσεις της βαθμολογίας και θα αγωνιστούν σε πρωτάθλημα δύο γύρων, σύμφωνα με το πρόγραμμα των αγώνων που θα βγει μετά την κλήρωσης της Δευτέρας στα γραφεία της ΕΠΕΣΘ (5/2).

H βαθμολογία στα play off διαμορφώνεται ως εξής:
Νέα Γενεά                            4
Ελπίδα Αμπελοκήπων       3
Νίκη Αλεξανδρούπολης    2
Ναύαρχος Βότσης              1

Οι ομάδες που θα καταλάβουν την 1η και 2η θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα, θα προκριθούν στην Γ’ φάση.

Παράλληλα στα play out, η Νέα Βύσσα, ο ΑΟ Καβάλας, ο Αλέξανδρος Γιαννιτσών που κατέλαβαν την 5η, 6η και 7η θέση αντίστοιχα, θα αγωνιστούν σε πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία.

H βαθμολογία των πλέι άουτ διαμορφώνεται ως εξής:
Νέα Βύσσα                          3
ΑΟ Καβάλας                       2
Αλέξανδρος Γιαννιτσών   1

Β’ όμιλος – 1ος υποόμιλος – 14η αγωνιστική
Νίκη Αλεξ/πολης – Νέα Βύσσα Ορεστιάδας 3-0 (25-15, 25-23, 25-16)
Μ.Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση 0-3 (10-25, 19-25, 19-25)
Ελπίς Αμπελοκήπων – Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου 3-2 (24-26, 20-25, 25-22, 25-18, 15-13)

ΠΑΟΚ ανόδου

Αντιστοιχα, στον Β2 όμιλο στις πρώτες τέσσερις θέσεις τερμάτισαν οι ΠΑΟΚ, ΕΑ Λαρίσης, Σταυρούπολη και ΑΣ Γιάννενα.

Η βαθμολογία στα play off διαμορφώνεται ως εξής:
ΠΑΟΚ                    4
ΕΑ Λαρίσης          3
Σταυρούπολη       2
ΑΣ Γιάννενα         1

Στα πλέι άουτ παίρνουν μέρος οι ΑΣΚ Λαγκαδά, ΓΣ Νίκαιας και Ασκληπιός Τρικάλων. Η βαθμολογία διαμορφώνεται ως εξής:
ΑΣΚ Λαγκαδά              3
ΓΣ Νίκαιας                   2
Ασκληπιός Τρικάλων 1

Β’ όμιλος – 2ος υποόμιλος – 14η αγωνιστική
ΠΑΟΚ – ΑΣ Γιάννενα 3-0 (25-10, 25-15, 25-16)
Ασκληπιός Τρικάλων – ΑΣΚ Λαγκαδά 0-3 (20-25, 17-25, 11-25)
Νίκαια Λάρισας – ΕΑ Λαρίσης 0-3 (15-25, 19-25, 12-25)

Νίκες για Ρέθυμνο-Άρτεμις Κορυδαλλού

Με νίκες προχώρησαν κατά την 15 αγνωιστική ΟΠΕ Ρεθύμνου και Άρτεμις Κορυδαλλού με τις Κρητικές να επικρατούν στο ταϊ-μπρεϊκ του Ποσειδώνα Λουτρακίου.

Ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες είχαν ανοικτούς λογαριασμούς μετά τα όσα είχαν συμβεί στον πρώτο γύρο και μάλιστα οι γηπεδούχες έφθασαν στη νίκη με ανατροπή…

Α’ όμιλος – 15η αγωνιστική
ΟΠ Ρεθύμνου – ΑΟ Ποσειδών Λουτρ. 3-2 (17-25, 25-9, 24-26, 25-22, 18-16)
Άρτεμις Κορυδαλλού – Ένωση Βύρωνα 3-0 (25-18, 25-17, 25-21)
Μεσσηνιακός – Αγία Παρασκευή 3-2 (24-26, 14-25, 25-20, 25-13, 15-9)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ