Νίκες για Νίκη Αλεξανδρούπολης, ΑΟ Νέας Βύσσας

Νικηφόρο ξεκίνημα στην Α2 γυναικών και τον 1ο υποόμιλο του Β Ομίλου πραγματοποίησαν ΑΟ Νέας Βύσσας και Νίκη Αλεξανδρούπολης, ενώ με νίκες συνέχισαν στον Α Όμιλο ΑΣ Ηλιούπολης και Αγία Παρασκευή…

Πιο δύσκολα από ότι μαρτυρά το 3-0 επικράτησε ο ΑΣ Ηλιούπολης επί του ΑΟ Κύδων καθώς οι γηπεδούχες «ίδρωσαν» αρκετά προκειμένου να κάμψουν την αντίσταση των Κρητικών και να φθάσουν στο τρίποντο. Ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες των σετ όπου αυτές ήταν υπέρ της Ηλιούπολης που κατέκτησε την «καθαρή» νίκη.

Μεγάλη μάχη έγινε στο κλειστό της Αγίας Παρασκευής. Εκεί όπου η Ένωση Βύρωνα με το 0-2 επί της ΑΕ Αγίας Παρασκευής έφθασε μια ανάσα από τη νίκη. Ωστόσο η γηπεδούχες κατάφεραν να βγάλουν πάθος και ψυχή στο παιχνίδι τους και να κάνουν την ολική ανατροπή για να πανηγυρίσουν το 3-2 και να κατακτήσουν το 2ποντο.

Αποτελέσματα Α’ Ομίλου (2η αγωνιστική)

ΑΣ Ηλιούπολης – ΑΟ Κύδων 3-0 (25-23, 26-24, 25-21)

ΑΕ Αγ. Παρασκευής – Ένωση Βύρωνα 3-2 (20-25, 17-25, 25-21, 25-20, 15-12)

Κυριακή 22 Οκτωβρίου

17.00 Ποσειδών Λουτρ. – ΓΣ Μεσσηνιακός

19.30 ΑΟΝ Αμαζόνες – ΑΓΣ Άρτεμις

Η Θράκη επιστρέφει…

Στον 1ο υποόμιλο η Νίκη Αλεξανδρούπολης μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα καθώς είχε εύκολο έργο απέναντι στον ΓΑΣ Αρχέλαο και με το 3-0 έδειξε τις διαθέσεις της για την φετινή χρονιά.

Με τρίποντο ξεκίνησε και ο ΑΟ Νέας Βύσσας Ορεστιάδας ο οποίος πέρασε νικηφόρα από τα Γιαννιτσά επικρατώντας με 3-1 του Μέγα Αλέξανδρου.

Οι «κυανοκίτρινες» του Τάσου Βλασακίδη ουσιαστικά βρήκαν αντίσταση μόνο στο 2ο σετ, ωστόσο μετά ανέβασαν στροφές στην απόδοσή τους φθάνοντας στη νίκη και μπήκαν με το δεξί στο πρωτάθλημα.