Νίκη Ηλιούπολης σε Αιγάλεω

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Ηλιούπολης από το Αιγάλεω καθώς οι «ερυθρόλευκες» της Πηνελόπης Μπλάμη επικράτησαν 3-1 του City δείχνοντας θετικά στοιχεία στο παιχνίδι τους. Στο τέλος του φιλικού παίχθηκε και ένα έξτρα σετ από τις κορασίδες όπου οι κυανόλευκες» το κατέκτησαν με 25-17.

Τη νίκη με 3-1 επί του Αιγάλεω στα δυτικά προάστια πανηγύρισε η Ηλιούπολη σε ένα φιλικό όπου υπήρχε κόντρα και οι δύο ομάδες έδειξαν ακόμη «σφιγμένες» από τις προπονήσεις και την μέχρι τώρα προετοιμασία τους.

Ένα φιλικό όπου οι δύο προπονήτριες των ομάδων έβγαλα αρκετά συμπεράσματα από την απόδοση των αθλητριών τους και είχαν την ευκαιρία να δούνε αδύνατα σημεία που χρειάζονται βελτίωση εν όψει συνέχειας.

Στο πρώτο σετ η Ηλιούπολη προηγήθηκε με 8-14, ωστόσο το Αιγάλεω προσπέρασε με 16-15 και με άσο της Βλάχου έφθασε στο 21-15.

ilioupoli-aigaleo-filiko-4-2017 ilioupoli-aigaleo-filiko-2-2017

Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στο 22-20, το City έκανε το 24-21, αλλά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 24-24. Τελικά οι «κυανόλευκες» με το 26-24 πήραν το προβάδισμα με 1-0 δείχνοντας πως βρίσκονται σε καλό δρόμο εν όψει της Pre League.

Η συνέχεια ήταν για την Ηλιούπολη καθώς με την Τοτσίδου και Λιάγκη οι «ερυθρόλευκες» με το 18-25 και 18-25 έκαναν το 1-2 ικανοποιώντας την Μπλάμη με την εικόνα τους.

Στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν από νωρίς το προβάδισμα κάνοντας το 12-14 και το 14-19 και παρά την πίεση του Αιγάλεω που μείωσε σε 23-24 με επίθεση της Τοτσίδου έγινε το 23-25 και τα 1-3.