Νίκη με καλή εμφάνιση για τον Ολυμπιακό στη Νάξο

Σε καλό αγωνιστικά δρόμο βρίσκεται ο πρωταθλητής Ελλάδας Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-0 σετ (13-25, 13-25, 21-25) του Πανναξιακού στο πλαίσιο του Τουρνουά «Γιάννης Συμεώνογλου» της Νάξου.

Οι ‘ερυθρόλευκες’ παρά την απουσία της Στέλλας Χριστοδούλου δείχνουν αγώνα με αγώνα να βρίσκουν τα γνώριμα πατήματά τους, βασιζόμενες στις έμπειρες Χίπε-Γιώτα-Κονόμι-Σκοτ και ενσωματώνοντας τις νέες προσθήκες. Από την άλλη, ο ΠΑΟΝ ως μια εντελώς νέα ομάδα θα χρειαστεί σίγουρα χρόνο πριν βγουν συμπεράσματα.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έκαμψε την αντίσταση του Πανναξιακού σε 1ώρα και 13 λεπτά. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Σάσκια Χίπε με 18 πόντους και το πολύ καλό ποσοστό 60% στην επίθεση με 15/25 ενώ ακολούθησαν η Κάρλα Κλάριτς με 8 και η Κατερίνα Γιώτα με την Ελίζαμπεθ Σκοτ που πέτυχαν αμφότερες από 7.

Τα δυο πρώτα σετ ήταν αγωνιστικός μονόλογος για την ομάδα του Πειραιά και μόνο στο τρίτο σετ υπήρξε ουσιαστική κόντρα. Από το 9-17 η νησιωτική ομάδα αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 17-18 ενώ για πρώτη φορά ισοφάρισε στο 21-21. Η Χίπε είχε τη λύση για το 21-22 και μετά από λάθος των γηπεδούχων οι ερυθρόλευκες έκαναν το 21-23. Με άσο τηςΤοτσίδου ο Ολυμπιακός έφτασε στο πρώτο ματς μπολ με 21-24 και μετά από λάθος της Ντιμίτροβα, χάρη στο 4-0 σερί μετά το 21-21, διαμορφώθηκε το 21-25!

Το Σάββατο (26/9) στις 19:00 ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Α.Ο. Θήρας.

Τα σετ: 0-3 σε 1.13 13-25 (21’), 13-25 (22’), 21-25 (30’)